Jak pracují druhy položek
Tento číselník slouží k členění skladových položek dle jejich určení. Podle přiřazeného druhu položky (např. Zboží) program dokáže nabízet správné druhy pohybů a zajistit i správné souvztažnosti při jejich účtování. Pozornost věnujte zejména nastavení účtů v závislosti na zvolené metodě účtování skladu (A nebo B). Číselník je po instalaci naplněn všemi potřebnými druhy položek. Jakoukoli změnu v číselníku je nutné dobře rozvážit, neboť má bezprostřední vliv na správné výsledky skladové evidence.
Každá položka ve skladu má přiřazen jeden druh skladové položky, což jednoznačně určuje, jaké pohyby budou pro tuto položku generovány (pro Zboží to bude vždy příjem zboží, prodej zboží apod.). Aby program mohl v každé situaci navrhnout správný druh, jsou tyto druhy vlastnostmi každé položky. Součástí číselníku Druhů skladových položek jsou následující nastavení:
Vytvářet pohyby – údaj určuje, zda se budou při použití této skladové položky generovat pohyby. Nastavení je důležité zejména proto, že opačné nastavení lze použít pro tzv. neskladové položky, což může být například výkon nějaké činnosti související se skladem (např. balení při vyskladnění apod.). Tuto činnost pak můžeme převzít ze skladu do Fakturace, aniž bychom nějak ovlivnili stav a ocenění skladu. Typickým představitelem takového druhu položky je Služba.
Implicitní druhy pohybů pro všechny skladové případy – zde jsou připraveny pohyby, které program použije v příslušné situaci. Za všechny pohyby jen několik příkladů:
Počáteční stav – zde nastavíme, jaký druh pohybu se použije pro zadání počátečního stavu tohoto druhu skladové položky. Obvykle je použit druh PS, ale jestliže režim našeho skladu vyžaduje členění i na úrovni počátečních stavů, můžeme tyto druhy pohybů vytvořit a následně pro vybrané skladové položky použít.
Příjem – nastavení příjmového pohybu, který bude vždy s touto skladovou položkou použit.
Výdej - nastavení výdajového pohybu, který bude vždy s touto skladovou položkou použit.
Ostatní pracovní postupy
Jak pracují druhy položek.
Související témata