Kdy a proč provádět údržbu dat
V praxi existuje řada případů, kdy může dojít k porušení vazeb mezi soubory. Za všechny případy můžeme vyjmenovat například výpadek napájení, chyba počítače či jeho disku, chyba programu, sítě, vypnutí počítače před ukončením programu apod. Právě pro tyto případy disponuje program DUEL opravnými procedurami, které jsou souhrnně nazvány Údržba dat.
Údržba dat je zaměřena na konkrétní místa v programu, kde může v porušení vazeb dojít a vazby občerství a přepočítá. Vlastní údržbu dat spustíme kliknutím na ikonu Údržba dat v panelu Rychlého přístupu. V průvodci údržbou máme možnost volit mezi následujícími variantami:
Údržba dokladů – tuto údržbu spouštíme při zjištění nesouladu mezi stavem dokladové řady a stavem k ní přiřazeného účtu (viz číselník dokladů).
Údržba rozvrhu – údržbu účtového rozvrhu spouštíme například při zjištění nesouladu mezi stavem účtů (například v Rozvaze) a součtem částek na souvisejících dokladech (účetní doklady, u nichž byl v účtování použit konkrétní účet). Údržba dále přepočítá i počáteční stav syntetického účtu a k němu vytvořených analytických účtů.
Celková údržba dat – tuto údržbu spouštíme spíše z preventivních důvodů právě po situacích, které jsou vyjmenovány v úvodu této kapitoly. Údržba zahrnuje řadu akcí a záleží jen na nás, kterou z akcí necháme provést, případně kterou z údržby vyřadíme. To provedeme deaktivací příslušné údržby v seznamu prováděných oprav.
Údržbu dat provádíme kromě již popsaných situací preventivně například 1x za měsíc (zde záleží na intenzitě provozu programu). Abychom si ulehčili práci, můžeme údržbu dat zařadit do naplánovaných úloh.
Související témata