Nesoulad výkazů – příčiny a jejich odstranění
Situace, kdy dojde k nesouladu výkazů Rozvaha a Výkazu zisku a ztráty mají několik možných příčin:
Nenulový účet 431 – hospodářský výsledek ve schvalovacím řízení. Z uživatelského hlediska poměrně častá závada, kdy účetní ponechá hospodářský výsledek minulého účetního období na tomto účtu, který však není obsažen v algoritmech výkazů a tudíž nemůže být započítán. Výsledkem je jiný výsledek Rozvahy a Výkazu zisku a ztráty. Nápravu provedeme přeúčtováním například na účet 428 Nerozdělený zisk minulých let nebo 429 Neuhrazená ztráta minulých let.
Nenulový účet 395 – vnitřní zaúčtování. Prakticky totožná chyba jako v předešlém případě. Řešením je opět vyprázdnění zmíněného účtu a přeúčtování zůstatkové částky na jiný účet, který je v algoritmech Rozvahy obsažen.
Zaokrouhlené výkazy – zde nelze říci, že se jedná o chybu. V případě zaokrouhlených výkazů je v účetní legislativě (zákon o účetnictví + zejména prováděcí vyhláška k zákonu) požadováno, že jednotlivé řádky musí být zaokrouhleny na tisíce Kč. Existují dva případy:
Zaokrouhlení před sčítáním jednotlivých řádků rozvahy
Příklad výpočtu: ř.1 1500,-Kč po zaokrouhlení 2 tis. Kč
ř.2 1500,-Kč po zaokrouhlení 2 tis. Kč
Celkem 3000,-Kč po zaokrouhlení 4 tis. Kč
Zaokrouhlení až po sečtení řádků rozvahy
Příklad výpočtu: ř.1 1500,-Kč po zaokrouhlení 2 tis. Kč
ř.2 1500,-Kč po zaokrouhlení 2 tis. Kč
Celkem 3000,-Kč po zaokrouhlení 3 tis. Kč
Jak je vidět z uvedených příkladů, je první varianta vyhovující z hlediska mezisoučtů, ale výsledek neodpovídá původní nezaokrouhlené částce. Ve druhé variantě naopak zaokrouhlené částky odpovídají nezaokrouhleným předlohám, ale „nesedí“ celkový součet.
Řešení: Vybraný výkaz manuálně upravíme a přepíšeme vybrané řádky pro dosažení stejného výsledku.
Chybně nastavený Typ účtu – každý účet v Účtovém rozvrhu má jako jednu z hlavních vlastností Typ účtu. Rozvahové účty mohou být aktivní nebo pasivní. V některých případech nelze dopředu stanovit povahu účtu (např. 336,343 apod.), proto mají tyto účty doplněn typ Rozvahový. U takto označených účtů program provede bilanci a podle toho, zda jsou zůstatky na aktivní nebo pasivní straně nastaví i jejich povahu. Současně program sám určí, na jakém místě výkazu bude účet vystupovat.
Jestliže se rozhodneme nastavovat povahu zmíněných účtů sami, program tuto inteligenci ztratí a my musíme provést úpravy algoritmů tak, že odstraníme účet z jedné strany výkazu (např. účet 221 je uveden v algoritmech současně na řádku krátkodobého finančního majetku a na řádku Bankovní úvěry a výpomoci).
Pokud tuto úpravu neprovedeme, HVR se bude od HVV lišit právě o částky zůstatků takto nastavených účtů.
Řešení: Zjistíme, které účty mají oproti příkladu upraven typ účtu z R na A nebo P a prověříme, zda tyto účty vystupují v algoritmech pouze na jedné straně výkazu. Více v kapitole věnované úpravě algoritmů.
Účtování na rozvahové a podrozvahové účty – přestože zákon o účetnictví, ani vyhláška č. 500/2002 Sb. (pro podnikatelské organizace) nepovolují účtování mezi rozvahovými a podrozvahovými účty, může tato situace nastat (neodborným zásahem do účetnictví nebo nechtěným překlepem). Pokud k takovému účtování dojde, rovná se prakticky jednostrannému účtování a výsledkem je ovlivnění pouze jednoho z výkazů. Výsledkem je odlišný hospodářský výsledek.
Řešení: V účetním deníku vyhledáme účtování na účty tř.7 a vyšší a prověříme nalezené doklady. Po odstranění podrozvahových účtů ze souvztažnosti dojde k narovnání hospodářských výsledků obou výkazů.
Ostatní pracovní postupy
Nesoulad výkazů – příčiny a jejich odstranění.
Související témata