Vliv na zpracování měsíčních mezd
Nepřítomnosti, které se v praxi vyskytují, se dají rozdělit do následujících skupin:
Nepřítomnost s nárokem na náhradu mzdy - do nepřítomností této kategorie lze zařadit řádnou dovolenou, překážky na straně zaměstnavatele, prvních 14 kalendářních dní nemoci nebo pracovního úrazu a svátek v pracovní den. Vyplácená náhrada je vždy počítána z průměrného výdělku pro náhrady, který je uložen v kartě zaměstnance v agendě Personalistika. Tento průměrný výdělek je pravidelně přepočítáván a aktualizován v souladu s dosaženým výdělkem za sledované období.
Nepřítomnost s nárokem na výplatu nemocenských dávek – do nepřítomností této kategorie zařadíme první půlrok mateřské dovolené, dobu nemoci, karantény a pracovního úrazu nad 21 kalendářních dní, ošetřovné a případně i rodičovskou dovolenou. Výplatu dávek z nemocenského pojištění řeší příslušná OSSZ a ve mzdě tedy za tyto nepřítomnosti bude nulová částka.
Neplacené volno - je nepřítomnost, kterou zaměstnanec čerpá po dohodě se zaměstnavatelem a za dobu této nepřítomnosti mu nepřísluší žádná náhrada ani dávka z nemocenského pojištění. Na rozdíl od ostatních nepřítomností je zaměstnanec prostřednictvím svého zaměstnavatele povinen odvést zdravotní pojistné ve výši, která odpovídá poměrné části minimální mzdy připadající na dobu neplaceného volna. Část zdravotního pojistného (9%) zaplatí zaměstnavatel. Po písemné dohodě se zaměstnancem bude celé pojistné (tj. 13,5%) hradit zaměstnanec.
Speciálním druhem neplaceného volna je neomluvená absence. I v tomto případě musí zaměstnanec prostřednictvím svého zaměstnavatele odvést pojistné na zdravotní pojištění, tentokrát však vždy hradí celou částku (13,5%) zaměstnanec.
V programu DUEL jsou nepřítomnosti definovány pomocí údaje Typ a Procenta v číselníku Druhy nepřítomností.
Související témata