Jak pracovat s údaji typu Datum
Při zadávání data (např. data pořízení dokladu) máme k dispozici aparát, který je optimalizován pro maximální jednoduchost a současně efektivitu práce s ním. Do údaje typu datum program obvykle naplňuje tzv. implicitní hodnotu, což je poslední použité datu. V případě potřeby datum změníme dvěma způsoby:
Ručně - zadáme-li ručně například číslo 18, program sám doplní číslo aktuálního měsíce a roku (obdobně bude zadaný den a měsíc doplněn rokem). V květnu 2011 bude při zadání čísla 18 ve výsledku datum 18.05.2012.
Výběrem z kalendáře - kalendář otevřeme klávesovou zkratkou Alt+šipka dolů. Pohybujeme se v něm pomocí šipek (po dnech) nebo pomocí kláves PgUp a PgDn (po měsících). Stiskem tlačítka Dnes nastavíme aktuální datum.
Program je také vybaven inteligencí, která dokáže správně interpretovat některé zkratky a převést je na kompletní datum. Hodnoty zadávané pomocí znaků "plus" a "mínus" se vztahují ke dnešnímu dni. Zde je několik ukázek:
d - převede na dnešní datum (dnes)
v - převede na datum předešlého dne (včera)
z - převede na datum následujícího dne (zítra)
-t (+t) - odečte (přičte) týden
-14 (+14) - posune datum o 14 dní dozadu (dopředu)
po (ut, st, ct, pa, so, ne) - konkrétní den aktuálního týdne
zm / km - začátek / konec měsíce
Tip Důležitou vlastností je schopnost konvertovat desetinnou čárku na desetinnou tečku. Význam této na první pohled drobné výhody vyplyne při použití numerické části klávesnice, kde je umístěna čárka. Můžeme tedy zadat datum ve formátu 20,10,2001. Program automaticky změní čárky na tečky. Výsledkem je datum 20.10.2001.
Ostatní pracovní postupy
Jak pracovat s údaji typu Datum.
Související témata