Katalog položek - Jak pracovat s šaržemi a výrobními čísly

Aktuální firma | Sklady | Sklady a položky | Katalog položek

Obsah | Základní dovednosti | Videonávody | Klávesové zkratky | Rejstřík

Jak pracovat s šaržemi a výrobními čísly

Program DUEL je připraven evidovat u každé skladové položky její šarže či výrobní čísla včetně jejich množství a data expirace. V závislosti na nastavení katalogové karty v údaji Šarže/Výr.čísla (Neevidovat / Výrobní čísla / Šarže) je následně v dokladových agendách programu vyžadováno doplnění, respektive výběr ze seznamu evidovaných šarží či výrobních čísel.

V případě, kdy je u položky nastavené sledování výrobních čísel je třeba počítat s nutností zadávání položek v dokladových agendách po 1ks příslušné položky (každý jednotlivý kus má své výrobní číslo). V praxi tedy nákup 5 kusů produktu, u kterého sledujeme výrobní čísla bude znamenat 5 řádku po 1ks s různými výrobními čísly v jedné příjemce.

U položky s nastavením sledování šarží toto pravidlo logicky neplatí a jedné šarži může náležet libovolné množství položky. Díky dostupným tiskovým sestavám ve skladových agendách máme o pohybu a stavu šarží/výr. čísel vždy přehled.

V agendě Položky na skladě je navíc k dispozici detailová záložka 2. Šarže / Výrobní čísla, která zobrazuje aktuální stav všech šarží či výrobních čísel příslušné položky. V případě potřeby využití čteček čárových kódů je také možné, výrobní čísla i šarže převádět do podoby čárového kódu k tisku.

Pracovní postup obecně:

  1. 1. V Katalogu položek nastavíme u příslušné položky, zda budeme evidovat Výrobní čísla nebo Šarže (údaj Šarže/Výr.čísla).

  2. V jednotlivých dokladových agendách se kterými budeme pracovat – Příjemky, Fakturace, Nabídky, Objednávky, Skladové operace, Inventury, Výrobní listy, Výroba, Archiv účtenek je vhodné změnit Výchozí rozložení na položky dokladu za rozložení Šarže. Změnu nastavení provedeme v každé agendě stejným způsobem: na detailové záložce „Položky“ klikneme pravým tlačítkem myši do volné plochy a vybereme kontextovou nabídku Rozložení / Editor (nebo v hlavní nabídce volbou Zobrazení / Editor rozložení).

    D_editor_pohledu.png

  3. V Editoru rozložení vybereme rozložení Šarže a dostupnou operací Nastavit výchozí jej nastavíme jako hlavní, které bude aktivováno automaticky při vstupu do patřičné Skladové agendy. Díky tomuto nastavení bude práce se šaržemi a výrobními čísly v dokladech o mnoho pohodlnější.

    D_katalog_polozek_P8_Editor_pohledu.png

  4. Při tvorbě nového dokladu v příslušné agendě postupujeme obvyklým způsobem - vytvoříme hlavičku dokladu a poté přidáváme jeho položky. Při zadávání položek máme díky nově viditelným sloupcům Šarže/Výr. číslo a Expirace (viz nastavení rozložení „Šarže“ v bodech 2 a 3) možnost vybrat ze seznamu nebo ručně doplnit označení Šarže/Výr. čísla. V případě sledování Výrobních čísel bude program u položky vyžadovat zadání množství „1“. Pokud naskladňujeme nebo vyskladňujeme více výrobních čísel, bude třeba pořídit do dokladu tolik řádků příslušné položky, kolik je jejich množství.

  5. Dokončený a uzavřený doklad vytiskneme včetně informací o šaržích či výr. číslech díky připraveným tiskovým sestavám. Správce tiskových sestav ve všech agendách programu můžete vyvolat mimo jiné i obvyklou kombinací Ctrl+P.

Tip Pokud v položkách dokladu nevyplníte údaj šarže nebo výrobní číslo, program Vám při ukládání položky zobrazí automaticky dialogové okno pro výběr šarže/výr. čísla ze seznamu. Pokud i přesto šarži nebo výrobní číslo nezadáte, máte před uzavřením dokladu k dispozici operaci v menu programu Agenda / Kontrola šarží, která zkontroluje postupně všechny položky rozpracovaného dokladu a nabídne doplnění chybějících šarží/výr. čísel.

Ostatní pracovní postupy

  1. Jak pořídit novou položku.

  2. Jak zadat počáteční stavy položek.

  3. Jak provést základní nacenění položek.

  4. Jak pracovat s EAN čárovými kódy.

  5. Jak pracovat s kategoriemi položek.

  6. Jak pracovat s obaly.

  7. Jak pracovat s poplatky.

  8. Jak pracovat s šaržemi a výrobními čísly.

  9. Jak zjistit prodejnost položek.

  10. Jak používat alternativní jednotky.

Související témata

Katalog položek, Položky na skladě