Co udělat před účetní závěrkou
Před provedením účetní závěrky provedeme následující akce:
Uzávěrka ostatních zpracovávaných modulů – pokud v programu DUEL využíváme další moduly (například Majetek, Mzdy a Sklady), provedeme před účetní závěrkou také uzávěrky agend těchto modulů.
Zaúčtování a uzavření majetku (účetní odpisy, zařazení a vyřazení majetku).
Zaúčtování mezd posledního měsíce uplynulého roku tak, aby datum všech souvisejících dokladů spadal ještě do uzavíraného roku.
Zaúčtování skladů – zaúčtujeme všechny pohyby související s uzavíraným obdobím. Po provedených inventurách se jedná nejčastěji o inventární rozdíly)
Inventarizace účtů a dokladů – provedeme kontrolu dokladových řad s ohledem na neporušenost číselné řady a časové posloupnosti (průkaznost účetnictví). Zkontrolujeme soulad mezi zůstatky dokladových řad a souvisejících účtů, zkontrolujeme fyzickou existenci dokladů proti evidenčnímu stavu v účetním deníku.
Kurzové rozdíly k rozvahovému dni – program DUEL disponuje v agendě Závazků a pohledávek operací Přecenění, která umožní zaúčtovat kurzové rozdíly závazků a pohledávek v cizí měně. Zaúčtování kurzových rozdílů na devizových účtech a valutových pokladnách provedeme ručně přímo do účetního deníku.
Časové rozlišení – zaúčtujeme jednotlivé kategorie časového rozlišení. Jedná se o:
Náklady příštích období – obsahuje výdaje, které se týkají nákladů příštích účetních období (jedná se o aktivum).
Příjmy příštích období – obsahuje částky účetní jednotkou nepřijaté, které věcně a časově souvisí s výnosy běžného účetního období (jedná se o aktivum).
Výdaje příštích období – obsahuje náklady běžného účetního období, na které nebyl výdaj dosud uskutečněn (jedná se o pasivum).
Výnosy příštích období – obsahuje příjmy, které věcně patří do výnosů příštích období (jedná se o pasivum).
Dohadné položky – jedná se o částky pohledávek a závazků stanovených smluvně, které nejsou doloženy veškerými potřebnými doklady, a není tedy známa jejich přesná výše. Dohadné účty nejsou součástí časového rozlišení.
Rezervy – uplatňujeme je za zdaňovací období (obvykle je shodné s účetním obdobím). Jedná se o rezervy podle zákona o rezervách, rezervy na důchody a podobné závazky, rezerva na daň z příjmů a ostatní rezervy. Rezervy se nesmějí vytvářet na pořízení hmotného a nehmotného majetku.
Daň z příjmů - transformace hospodářského výsledku na základ daně. Jedná se o dva typy úprav:
Položky zvyšující účetní výsledek hospodaření (daňově neúčinné náklady, nepeněžní příjmy, nezaúčtované příjmy).
Položky snižující účetní výsledek hospodaření (příjmy mimo předmět daně a od daně osvobozené, příjmy snižující základ daně, příjmy nezahrnované do základu daně, nezaúčtované daňově účinné náklady).
Ostatní pracovní postupy
Co udělat před účetní závěrkou.
Související témata
Účetní závěrka, Datová uzávěrka, Výkazy