K čemu agenda slouží? Agenda Životní pojištění k časovému sledování legislativních hodnot důležitých pro výpočet mezd a ročního vyúčtování daně pro ty zaměstnavatele, kteří svým zaměstnancům přispívají na životní pojištění. Dále jsou zde parametry, které ovlivní roční vyúčtování daně v případech, kdy zaměstnanec přinese potvrzení o částce zaplacené na soukromé životní pojištění. Upozornění Hodnoty vychází z legislativy a jsou dodávány společně s programem, proto doporučujeme do nich ručně nezasahovat. |
Obsah stránky:
|
Popis jednotlivých údajů najdeme v DUELu v dolní řádkové nápovědě. Zde jsou uvedeny pouze ty údaje, které si zaslouží podrobnější popis.
Příspěvek zaměstnance
Maximální částka snížení daňového základu – horní hranice pro snížení ročního základu daně z příspěvků zaměstnance hrazené na jeho soukromé životní pojištění dle § 6 odst. 5 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů. Tzn. dle potvrzení o částce na zaplacené soukromé pojištění zaměstnance lze do ročního vyúčtování daně uplatnit maximálně hodnotu uvedenou v tomto parametru.
Příspěvek zaměstnavatele
Nákladová položka (typ) – hranice příspěvku zaměstnavatele, do jejíž výše je pro něho daňovým nákladem. Od roku 2008 je příspěvek pro zaměstnavatele nákladovou položkou pouze v případech, že jsou splněny podmínky dle §6 odst.9 bod p) zákona o daních z příjmů. Výše příspěvku není stanovena zákonem a měla by být stanovena interním předpisem. Daňově uznatelná položka je kontrolována dle měsíčního vyměřovacího základu. Hodnota může být uvedena v procentech nebo v korunách.
Příklad: Hodnota parametru je nastavena na 100 %. Daňově uznatelným nákladem je tedy pro zaměstnavatele měsíčně 100 % vyměřovacího základu zaměstnance. Pokud je jeho příspěvek na životní pojištění vyšší, než aktuální vyměřovací základ zaměstnance, daňově uznatelným nákladem je pouze ta částka, která je rovna vyměřovacímu základu.
Osvobozeno od daně (%) – maximální výše příspěvku podniku, osvobozená od daně (od 1.1.2008 již tato výše není v platnosti).
Maximální osvobozené příjmy – maximální daňově osvobozená roční výše příspěvků zaměstnavatele dle § 6 odst. 9 písm. p) zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů.
Zahrnout do vyměřovacího základu – Určení, zda a jak zahrnout příspěvek zaměstnavatele do vyměřovacího základu zaměstnance na zdravotní a sociální pojištění. Dle aktuálně platné legislativy je nutné používat volbu Společně, která zajistí, aby se do vyměřovacího základu zaměstnance zahrnuly pouze částky přesahující společný roční příspěvek (penzijní připojištění + životní pojištění), tj. částka uvedena v poli Max. osvobozené příjmy.
Penzijní připojištění, Personalistika - obvyklé hodnoty, Měsíční mzdy