K čemu agenda slouží? Agenda Kategorie pracovních poměrů slouží k definici odvodů na zdravotní a sociální pojištění pro jednotlivé pracovní poměry. Nastavení jednotlivých kategorií pracovních poměrů a jejich následné použití pro konkrétní zaměstnance je zásadní při způsobu výpočtu vyměřovacího základu a tedy i výše odvodu pojistného. Podrobnosti o dané kategorii nalezneme na záložce 2. Poznámka. Číselník je možné upravovat podle legislativních změn nebo doplňovat podle specifických potřeb. !!! Číselník v distribuční podobě neobsahuje všechny varianty kategorií. U každé používané kategorie doporučujeme důkladnou kontrolu způsobu odvodů zdravotního a sociálního pojištění, zejména s ohledem na existenci dalších zaměstnání! |
Obsah stránky:
|
Kategorie poměru
Popis jednotlivých údajů najdeme v DUELu v dolní řádkové nápovědě. Zde jsou uvedeny pouze ty údaje, které si zaslouží podrobnější popis.
Zkratka - zkratka kategorie poměru. Jedná se pouze o evidenční údaj – zkratka nijak neovlivňuje výpočet mzdy.
Pracovní poměr – příznak, zda se jedná o pracovní poměr dle zákoníku práce a je tedy u tohoto pracovního poměru nárok na dovolenou. Pokud se nejedná o pracovní poměr (např. DPP), nárok na dovolenou není.
Zdr. pojištění – typem zdravotního pojištění ovlivníme jak výpočet vyměřovacího základu, tak samotný výpočet zdravotního pojištění dle zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění a zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění. Údaj může nabývat těchto hodnot:
N (nedefinováno) – výpočet zdravotního pojištění není definován a ve mzdě jej bude třeba řešit individuálně.
0 (bez odvodu) – pojistné se neodvádí.
P (procentní sazbou) – pojistné je odváděno procentní sazbou z úhrnu příjmů ze závislé činnosti a funkčních požitků.
M (jako P, nejméně z min. mzdy) – pojistné je odváděno procentní sazbou z úhrnu příjmů ze závislé činnosti a funkčních požitků, nejméně však z minimální mzdy. Při nedosažení minimální mzdy hradí pojistné z rozdílu mezi úhrnem příjmů a minimálním vyměřovacím základem zaměstnavatel a zaměstnanec standardním poměrem.
Z (jako M s doplatkem pojištění) – pojistné je odváděno procentní sazbou z úhrnu příjmů ze závislé činnosti a funkčních požitků, nejméně však z minimální mzdy. Při nedosažení minimální mzdy hradí celé pojistné z rozdílu mezi úhrnem příjmů a minimálním vyměřovacím základem zaměstnanec.
D (jako P s odečtem pro důchodce) – pojistné je odváděno procentní sazbou z úhrnu příjmů ze závislé činnosti a funkčních požitků po odečtení snížení vyměřovacího základu pro důchodce.
Výši aktuální částky snížení vyměřovacího základu nalezneme v agendě Zdravotní pojištění v údaji „Snížení pro důchodce“.
I (jako P s odečtem pro invalidy) – pojistné je odváděno procentní sazbou z úhrnu příjmů ze závislé činnosti a funkčních požitků po odečtení snížení vyměřovacího základu pro zdravotně postižené zaměstnance.
!!! Tuto definici lze použít pouze v případě zaměstnávání více než 50% osob se zdravotním postižením a pouze pro ty zaměstnance, kterým byl přiznán invalidní důchod (dle § 3 odst. 7 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění).
Výši aktuální částky snížení vyměřovacího základu nalezneme v agendě Zdravotní pojištění v údaji „Snížení pro invalidy“.
R (jako P, s přihlédnutím k §7 zákona č. 187/2006 Sb.) – pojistné je odváděno procentní sazbou z úhrnu příjmů a funkčních požitků pouze v případě, kdy vyměřovací základ dosáhl rozhodného příjmu (při zaměstnání malého rozsahu). Při nepřekročení rozhodného příjmu se pojistné neodvádí.
Výši aktuální částky rozhodného příjmu nalezneme v agendě Sociální pojištění v údaji „RP nemocenské pojištění (minimum)“.
H (jako P, s přihlédnutím k §7a zákona č. 187/2006 Sb.) – pojistné je odváděno procentní sazbou z úhrnu příjmů ze závislé činnosti a funkčních požitků pouze v případě, kdy vyměřovací základ přesáhl rozhodný započitatelný příjem (při dohodě o provedení práce). Při nepřekročení rozhodného započitatelného příjmu se pojistné neodvádí.
Výši aktuální částky rozhodného započitatelného příjmu nalezneme v agendě Sociální pojištění v údaji „RP nemocenské pojištění (DPP)“.
K (jako P, s přihlédnutím k §6 odst. 3 zákona 187/2006 - platí do 31. 12. 2013) – pojistné je odváděno procentní sazbou z úhrnu příjmů ze závislé činnosti a funkčních požitků pouze v případě, kdy vyměřovací základ dosáhl rozhodného příjmu (při krátkodobém zaměstnání). Při nepřekročení rozhodného příjmu se pojistné neodvádí. Platilo pouze do 31.12.2013.
Soc. pojištění – typem sociálního pojištění ovlivníme jak výpočet vyměřovacího základu, tak samotný výpočet sociálního pojištění dle zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na soc. zabezpečení. Údaj může nabývat těchto hodnot:
N (nedefinováno) – výpočet sociálního pojištění není definován a ve mzdě jej bude třeba řešit individuálně.
0 (bez odvodu) – pojistné se neodvádí.
P (procentní sazbou) – pojistné je odváděno procentní sazbou z úhrnu příjmů ze závislé činnosti a funkčních požitků.
D (procentní sazbou – pojistné pouze na důchodové pojištění) – pojistné je odváděno procentní sazbou z úhrnu příjmů ze závislé činnosti a funkčních požitků, ale pouze na důchodové pojištění.
!!! Tato varianta byla v platnosti pouze do konce roku 2011.
S (jako D, s přihlédnutím k §8 odst. 2 zákona č. 155/1995 Sb.) – pojistné je odváděno procentní sazbou z úhrnu příjmů ze závislé činnosti a funkčních požitků pouze na důchodové pojištění v případě, kdy vyměřovací základ dosáhl rozhodného příjmu (pro společníky a jednatele). Při nepřekročení rozhodného příjmu se pojistné neodvádí.
!!! Tato varianta byla v platnosti pouze do konce roku 2011.
R (jako P, s přihlédnutím k § 7 zákona č. 187/2006 Sb.) - pojistné je odváděno procentní sazbou z úhrnu příjmů a funkčních požitků pouze v případě, kdy vyměřovací základ dosáhl rozhodného příjmu (při zaměstnání malého rozsahu). Při nepřekročení rozhodného příjmu se pojistné neodvádí.
Výši aktuální částky rozhodného příjmu nalezneme v agendě Sociální pojištění v údaji „RP nemocenské pojištění (minimum)“.
H (jako P, s přihlédnutím k § 7a zákona č. 187/2006 Sb.) - pojistné je odváděno procentní sazbou z úhrnu příjmů ze závislé činnosti a funkčních požitků pouze v případě, kdy vyměřovací základ přesáhl rozhodný započitatelný příjem (při dohodě o provedení práce). Při nepřekročení rozhodného započitatelného příjmu se pojistné neodvádí.
Výši aktuální částky rozhodného započitatelného příjmu nalezneme v agendě Sociální pojištění v údaji „RP nemocenské pojištění (DPP)“.
K (jako P, s přihlédnutím k § 6 odst. 3 zákona č. 187/2006 Sb.) - pojistné je odváděno procentní sazbou z úhrnu příjmů ze závislé činnosti a funkčních požitků pouze v případě, kdy vyměřovací základ dosáhl rozhodného příjmu (při krátkodobém zaměstnání). Při nepřekročení rozhodného příjmu se pojistné neodvádí.
Výši aktuální částky rozhodného příjmu nalezneme v agendě Sociální pojištění v údaji „RP nemocenské pojištění (minimum)“.
Záchranář – příznak, zda se jedná o pracovní poměr zdravotnického záchranáře nebo hasiče. Za tyto zaměstnance hradí zaměstnavatel vyšší sazbu na sociální pojištění (§ 7a odst. 1 písm. b) zákona č. 589/1992 Sb.).
Ochranná lhůta – počet dní ochranné lhůty v případě nemoci po ukončení pracovního poměru. (Dle § 15 zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění).
Statistika – příznak, zda se daný pracovní poměr má zahrnout do zpracování výkazu mezd (čtvrtletní šetření o průměrném výdělku (ISPV Trexima) pro Český statistický úřad).
Kromě seznamu zpracovávaných dokladů může agenda obsahovat další doplňující údaje, které jsou zobrazeny na tzv. záložkách. Některé záložky slouží k zadání jednoho údaje (např. Poznámka) nebo zobrazují vypočítaný přehled vybraných hodnot.
Tip Přepínání mezi záložkami je možné klávesovou zkratkou Alt+číslo (číslo/diakritické znaky na písmenkové části klávesnice). Tak se přepneme přímo na konkrétní záložku. Cyklické přepínámí je pomocí klávesové zkratky Ctrl+Tab.
1. Seznam pracovních poměrů
Seznam všech zadaných dokladů. V tabulkové podobě jsou zobrazené evidované údaje.
2. Poznámka
Zde je možné pořizovat poznámky a komentáře vztahující se k dokladu. Délka textu není omezena. Poznámky je možné kdykoli tisknout.
3. Vazby
Pomocí záložky Vazby je možné velmi snadno zkontrolovat související doklady v ostatních agendách.