Jak vytvořit výdajový pokladní doklad
Výdajovým dokladem můžeme hradit doklad, který evidujeme v agendě Závazky a pohledávky (typicky přijatou fakturu), ale také zapsat úhradu běžného nákupu v hotovosti bez vazby na naše závazky a pohledávky. Postup při pořízení jednotlivých plateb se pak trochu liší.
Postup pořízení bez vazby na doklady v agendě Závazky a pohledávky, tedy zmíněný hotovostní nákup, např. materiálu.
V Pokladně založíme tlačítkem Přidat nebo klávesovou zkratkou Ctrl+N nový záznam.
Zadáme Datum dle skutečného výdeje peněz z pokladny a Doklad1, který označuje dokladovou řadu pokladních dokladů, případně otevřeme číselník Doklady a vybraný doklad převezmeme. Aktuální pořadové číslo a postfix se doplní automaticky.
Variabilní symbol bývá v těchto případech prázdný, takže jej vynecháme.
Doplníme firmu, která platbu obdržela (převezmeme ji z adresáře firem nebo osob).
Na údaji Popis začneme psát „nákup materiálu“ a text převezmeme. Do popisu položky však můžeme zapsat i text, který v číselníku připraven není.
Na základě připraveného popisu se automaticky vyplní Druh účtování „MT“. Druh můžeme ale i ručně vybrat z číselníku nebo jej nechat prázdný.
Zkontrolujeme naplnění údaje Typ položky nebo jej změníme a vyplníme částku.
Pokud jsme vyplnili druh, program doplní účty MD a D. Můžeme je však vyplnit nebo změnit ručně.
Upozornění Zvolený Typ položky (Příjem, Výdej) rozhoduje o straně, na níž je uveden účet pokladny (z dokladové řady). V kombinaci s účtem zadaným u použitého druhu účtování je pak celá souvztažnost vyplněna automaticky.“
Vyplníme tabulku DPH, tzn. Datum DPH, Skupinu DPH a Datum UZP, základ daně a DPH.
Tip V případě zjednodušeného daňového dokladu a výpočtu DPH shora zadáme částku do údaje Celkem v příslušné sazbě DPH.
V případě potřeby členění vyplníme příslušné Středisko, Výkon nebo Zakázku.
Položku uložíme tlačítkem Uložit nebo klávesovou zkratkou Ctrl+Enter.
Postup pořízení výdajového dokladu, který je úhradou přijaté faktury evidované v agendě Závazky a pohledávky.
V Pokladně založíme tlačítkem Přidat nebo klávesovou zkratkou Ctrl+N nový záznam.
Zadáme Datum dle skutečného výdeje peněz z pokladny a Doklad1, který označuje dokladovou řadu pokladních dokladů, případně otevřeme číselník Doklady a vybraný doklad převezmeme. Aktuální pořadové číslo a postfix se doplní automaticky.
Zadáme Variabilní symbol.
Pokud program stejný VS nalezne u konkrétního dokladu v agendě Závazků a pohledávek, doplní program automaticky Doklad2 a všechny další známé informace (firmu, částku, účty, apod.). Vyplněné údaje zkontrolujeme, případně doplníme a položku uložíme tlačítkem nebo klávesovou zkratkou Ctrl+Enter.
Jestliže program v agendě Závazků a pohledávek VS nenalezne nebo ho neznáme, doplníme Doklad2 ručně (nebo výběrem ze ZaP) nebo jej ponecháme prázdný. Dále budeme pokračovat od bodu 4 ve výše uvedeném postupu.
Pokud je v agendě Závazky a pohledávky více záznamů se stejným variabilním symbolem (např. od různých dodavatelů) můžeme do agendy odskočit jako do číselníku a ta se nám nabídne ve filtrovaném pohledu - zobrazí pouze záznamy se zadaným variabilním symbolem. Do pokladny převezmeme správný doklad, automaticky se doplní Doklad2 a všechny další známé informace (firmu částka, účty apod.). Vyplněné údaje zkontrolujeme, případně doplníme a položku uložíme tlačítkem nebo klávesovou zkratkou Ctrl+Enter.
DPH je řešeno předpisem hrazené faktury a proto úhrada bude mít pouze částku Celkem.
Poznámka V průběhu pořizování dokladů mějme na paměti související ustanovení zákona o účetnictví a zákona o DPH, které definují náležitosti dokladů.
Ostatní pracovní postupy
Jak vytvořit výdajový pokladní doklad.
Související témata
Pokladna, Účetní deník, Závazky a pohledávky