Agenda Kasa umožňuje jednoduchým způsobem provádět maloobchodní prodej. Nahrazuje klasickou registrační pokladnu. Je připravena na napojení různých periferií potřebných pro vytvoření komfortního pracoviště registrační pokladny. Je možné připojit displej, snímač čárového kódu, pokladní zásuvku, registrační pokladnu nebo fiskální modul. Kasa je navržena pro maximální komfort a rychlost při prodeji skladových položek. Podobu Kasy lze ovlivnit mnoha způsoby, ať již samotnými právy obsluhy, které lze nastavit v agendě Uživatelé nebo nastavením parametrů Kasy v Seznamu kas či vytvořením oblíbených položek na přehledné záložky. Agenda Kasa programu DUEL je připravena na ovládání prostřednictvím dotykového displeje i na běžném PC s klávesnicí a myší. Základní vlastnosti a funkce Kasy
Než začneme Kasu používat - příprava a úvodní nastavení programu... V této kapitole je souhrnný přehled, jak správně připravit DUEL, resp. modul Maloobchodní prodej k používání. |
Obsah stránky: |
Obrazovkové režimy práce s Kasou
Agendu Kasa lze používat v běžném režimu tak, jak je program DUEL nastaven po instalaci a spuštění, tedy se všemi panely (horní menu, rychlá nápověda a agenda vpravo nebo stromem Kategorií pro snadné vyhledávání položek) nebo v takzvaném režimu FullScreen, do kterého se lze přepnout kombinací kláves Ctrl+F11 (menu Zobrazení/ Celá obrazovka).
Při použití celoobrazovkového režimu dojde ke skrytí nástrojové lišty (menu), seznamu otevřených agend, pravého panelu s rychlou nápovědou/agendou, spodního stavového řádku a záhlaví programu. Díky celoobrazovkovému zobrazení zůstanou na ploše pouze skutečně potřebné ovládací prvky a program efektivněji využije celou plochu monitoru. Tento způsob zobrazení programu je vhodný především pro monitory s nižším rozlišením například 1024x768. V obou případech zobrazení je pracovní plocha rozdělena na levou a pravou část. V levé části se nachází panel s účtenkou, v pravé části pracovní plochy jsou k dispozici záložky, případně strom s Kategoriemi položek. Operace z pásu karet jsou k dispozici na záložce OPERACE. Celoobrazovkový režim zapneme klávesou Ctrl+F11 (menu Zobrazení/ Celá obrazovka). |
|
Velkým pomocníkem při práci v režimu dotykové obrazovky bude integrovaná dotyková klávesnice, kterou snadno zapneme v menu Zobrazení/ Dotyková klávesnice. |
Vzhled a popis pracovní plochy agendy Kasa
Informační záhlaví
Kasa - zobrazuje aktuálně používanou kasu vybranou ze Seznamu kas. Operací Změna kasy můžeme kdykoliv průběhu práce kasu změnit.
Sklad - zobrazuje aktuálně používaný sklad vybraný ze Seznamu skladů. Operací Změna skladu můžeme kdykoliv průběhu práce sklad změnit.
Odběratel - pomocí operace Odběratel můžeme účtenku přiřadit konkrétnímu zákazníkovi z Adresáře firem.
Účtenka - označení dokladu, pod kterým aktuální neuzavřenou účtenku evidujeme v agendě Archiv účtenek.
Cena bez DPH - informativní uvedení celkové aktuální ceny účtenky bez DPH (se zohledněním všech slev, ceníků apod.).
Zbývá platit - aktuální částka k doplacení. Zobrazuje se pouze v případě, že existuje alespoň jedna částečná úhrada.
Levá část - účtenka
Displej s částkou - informační panel zobrazující aktuální částku Celkem za účtenku a po jejím ukončení případně částku, kolik zákazníkovi Vrátit.
Položka účtenky - primární prostor pro přidávání položek na účtenku. Markování může probíhat sejmutím EAN kódu, zadáním názvu nebo označení položky. Po potvrzení nebo zadání množství či ceny a názvu (podle nastavených parametrů se množství cena ani název zadávat nemusí) dojde k zapsání položky na účtenku přesunutím do seznamu namarkovaných položek.
Seznam namarkovaných položek - již namarkované položky s uvedením množství a ceny. Dvojklikem na položce se otevře okno pro případnou Úpravu již namarkované položky.
Tlačítka
pro rychlou platbu - stále viditelná rychlá tlačítka pro okamžité
ukončení účtenky. Tlačítko může být jedno, dvě nebo tři podle toho,
kolik způsobů plateb je pro danou kasu definováno.
Obsah tlačítek je závislý na pořadí na záložce Způsoby plateb v Seznamu kas. Tlačítka lze uživatelsky
obarvit v operaci Nastavení
parametrů. Ve výchozím stavu jsou to volby Hotově a Bezhotovostně
jako první dva způsoby a třetí tlačítko Platba pod sebou nese všechny
ostatní způsoby plateb.
Pravá část - záložky
Položky na skladě - zobrazuje seznam skladových položek s možností jejich převzetí (poklikáním) do účtenky s možností rychlého filtrování F4 podle Označení, Názvu, EANu a ID1-4 (pokud je v nastavení kasy povoleno zobrazení ID1-4).
Tlačítko Kategorie
položek – zobrazuje/skrývá strom kategorií, který je definován
v číselníku Kategorie položek.
V Katalogu je možné jednotlivé položky do kategorií začlenit a při
prodeji na Kase následně snadno třídit a vyhledávat. Klikáním na větve
stromu se filtruje seznam Položek na skladě.
Neuzavřené
účtenky – zobrazují seznam aktuálně rozpracovaných účtenek
aktuální kasy. Výběrem kterékoli účtenky ze seznamu neuzavřených lze
pokračovat v jejím pořizování. Stejnou funkci plní operace Neuzavřené účtenky.
Poznámka Při vstupu do agendy Kasa probíhá kontrola na existenci neuzavřených účtenek. Pokud program neukončené účtenky nalezne, nabídne Vám pokračovat v prodeji na některé z nich. Před zavřením agendy kasa probíhá podobná kontrola, kdy program upozorňuje, že existují neukončené účtenky a zda chcete Kasu skutečně opustit.
Záložka
OPERACE – operace z pásu karet v hlavní nabídce jsou k dispozici
také na záložce OPERACE, takže jsou dostupné i v případě ručního skrytí
pásu karet nebo v celoobrazovkovém režimu, který nabídku schovává
automaticky.
Další vlastní záložky – záložky, které se uživatelsky definují v Seznamu kas prostřednictvím operace Oblíbené položky. Na tyto záložky můžeme dávat do podoby tlačítek následující prvky:
Katalogové položky – vybrané položky ze Seznamu položek z Katalogu.
Operace – volba ze seznamu dostupných operací z agendy Kasa.
Způsoby plateb – přiřazené platby ze Způsobů plateb evidovaných na aktuální kase.
Agenda / sestava – na seznam oblíbených lze přidat i odkaz na libovolnou agendu programu, tiskovou sestavu či operaci.
Následující obrázek ukazuje,
jak může vypadat záložka OBLÍBENÉ, na které jsou tři katalogové položky,
tři operace a dvě tiskové sestavy. Postup, jak ji pro aktuální kasu vytvořit
je uveden v kapitole Oblíbené
položky.
Poznámka
Na obrázcích vidíte i záložku VRÁCENÍ,
na kterou si můžeme dát věci související s vratkami zboží. Zákazníka pak
můžeme velmi snadno a rychle obsloužit, což může přispět k jeho dobrému
pocitu.
Operace v agendě Kasa jsou rozděleny do jednotlivých sekcí podle důležitosti a četnosti jejich používání. První dvě sekce se týkají položek na účtenkách, zadávání množství a plateb.
Množství – funkce připravená pro zadávání množství PŘED namarkováním položky (kolikrát bude položka na účtence). Postup prodeje je následující:
Do údaje Položka účtenky zapíšeme požadované množství.
Stiskneme hvězdičku
na numerické klávesnici nebo operací Množství
(Ctrl+1).
Dojde k přesunu zadaného množství do údaje Množství
(vpravo od Položky účtenky), ale kurzor zůstane na údaji Položka účtenky pro její zadání.
Namarkujeme položku obvyklým způsobem (sejmutím EAN kódu, zadáním názvu nebo označení položky).
Po potvrzení dojde k zapsání zvolené položky v zadaném množství na účtenku.
Tip Vlastní nastavení klávesových zkratek pro kasu se provádí v agendě Seznam kas pomocí operace Nastavení parametrů (Ctrl+3).
Přidat k poslední - funkce připravená pro zadávání množství PO namarkování položky (ještě přidáme na účtenku). Postup prodeje je následující:
Namarkujeme položku obvyklým způsobem v určitém množství (sejmutím EAN kódu, zadáním názvu nebo označení položky). Po potvrzení dojde k zapsání položky na účtenku.
Do údaje Položka účtenky zapíšeme požadované množství, které chceme přičíst k množství u poslední namarkované položky.
Použijeme operaci Přidat k poslední (Ctrl+2), která provede navýšení množství u poslední namarkované položky.
Úprava položky - otevře okno pro výběr položky, na které bude změna prováděna. Po potvrzení se zobrazí dialog pro zadání Množství, Ceny, Názvu, Slevy kusové, Slevy v %, Slevy korunové, Střediska, Výkonu nebo Zakázky. U některých údajů může být znemožněna jejich změna, což souvisí s nastavením kasy v agendě Seznam kas.
Tip Stejné, ale rychlejší funkčnosti dosáhnete poklikáním na konkrétní namarkovanou položku na rozpracované účtence v levém panelu.
Tip Pro odstranění položky z účtenky vyvolejte operaci Úprava položky a do množství zadejte hodnotu 0–nula.
Sleva - otevře okno s položkami rozpracované účtenky. Obsluha může vybrat jednu, více nebo všechny položky, kterým chce slevu poskytnout. Výběr lze provést zatržením ve sloupci „X“ , pomocí přepínače v pravé části nebo prostým poklikáním na jednu z položek. Po potvrzení se zobrazí okno pro zadání Slevy na pokladně.
Tip Operaci sleva lze využít i pro zpětné dosazení standardních pokladních cen k již namarkovaným položkám volbou „Základní pokladní ceny“ nebo individuálních cen odběratele „Výchozí cena odběratele“.
Smazat poslední - tato operace smaže poslední přidanou položku na účtenku. Jejím opakováním tak můžeme "odzadu" vyprázdnit celou účtenku.
Hotově - otevře okno pro zadání hotovostní platby účtenky. Pokud obsluha vyplní hodnotu skutečně převzaté hotovosti Placeno, program vypočte hodnotu Vrátit a po potvrzení doklad uzavře. V praxi může podle nastavení Kasy následovat dotaz, zda vytisknout účtenku či nikoli.
Tip Po dokončení prodeje program automaticky založí novou účtenku a není tedy nutné používat operaci Nová!
Bezhotovostně - otevře dialog pro zadání variabilního symbolu a částky platby. Implicitně program předvyplní VS číslem účtenky. Zadaný VS je poté uložen do účtenky a slouží k následnému párování bankovního výpisu s dokladem v ZaP.
Tip V praxi je často před variabilní symbol dosazován obsluhou domluvený prefix (číslo) identifikující například typ platební karty (VISA, MAESTRO, či bankovní ústav) což může usnadnit následné párování plateb s účtenkami v modulu Účetnictví.
Upozornění Operaci Hotově a Bezhotovostně lze nahradit jinými způsoby plateb nastavením jejich pořadí v operaci Pořadí plateb (Ctrl+6 ) v agendě Seznam kas.
Platba - operace nabídne obsluze všechny dostupné způsoby plateb. Podle zvoleného typu se následně otevře okno hotovostní nebo bezhotovostní platby.
Otevřít zásuvku – operace, která spustí skript pro otevření pokladní zásuvky v kterémkoli okamžiku. Standardně je skript pro otevření zásuvky spouštěn až při ukončení prodeje či tisku účtenky. Operace pravděpodobně nebude fungovat v případech, kdy je pokladní zásuvka připojena k tiskárně a ne přímo k PC!
Další tři sekce se týkají správy účtenek, méně častým operacím a změnám skladů, kas a obsluhy.
Nová účtenka - založí novou účtenku bez ukončení stávající, kterou přesune mezi neuzavřené účtenky. Program při spuštění Kasy nebo ukončení účtenky platbou zakládá vždy novou účtenku automaticky a proto tuto funkci Nová využijete pouze v případě potřeby rozpracování více účtenek (zákazníků) v jednom okamžiku.
Storno účtenky - ponechá hlavičku rozpracovaného dokladu (číslo účtenky) a smaže všechny položky, které jsou na účtence namarkovány. POZOR - dosud provedené úhrady na účtence ponechá!
Rozdělit účtenku - otevře okno se seznamem položek aktuální účtenky. Zde můžeme vybrat položky, které chceme přenést do nové účtenky, na kterou se program vzápětí přepne. Z původní účtenky budou samozřejmě odebrány. Tuto operaci můžeme použít například v případě, že zákazník nemá dostatek prostředků na zaplacení nebo chce část nákupu provést pod jinou firmou.
Neuzavřené účtenky - otevře okno se seznamem rozpracovaných účtenek. Vždy zobrazuje pouze účtenky aktuálně zvolené kasy. V praxi může být pohodlnější využívat pro zobrazení rozpracovaných účtenek záložku Neuzavřené účtenky v pravém panelu, která při přepínání zobrazuje v levé účtenkové části navíc i jednotlivé položky neuzavřených účtenek.
Poznámka Při otevírání Kasy je prováděna kontrola na neukončené účtenky a program je nabídne k výběru.
Odběratel - otevře okno pro výběr odběratele ze seznamu evidovaných firem v adresáři. Vybraná firma bude dosazena na účtenku jako odběratel. Pokud chcete firmu z účtenky naopak odstranit, použijte operaci Odběratel a tlačítko ve spodní části „Odstranit z účtenky“.
Informace o položce – zobrazí detail z Katalogu položek pro tu, která je vybraná v pravém panelu na záložce Položky na skladě.
Dobropis
- otevře okno pro volbu účtenky, na které je produkt, který budeme
dobropisovat. Před výběrem účtenky může obsluha upřesnit pomocí přepínače
ve spodní části okna „Zobrazit účtenky (jen) této pokladny“ rozsah
nabízených účtenek k dobropisování.
Po výběru účtenky se zobrazí seznam položek účtenky pro výběr. Po dokončení
operace program automaticky vytvoří novou účtenku s vybranými položkami
ale v záporné hodnotě. Doklad ukončujeme obvyklým způsobem platbou
(zápornou, protože peníze vydáváme).
Vklad/Výběr - otevře dialogové okno pro vložení nebo výběr hotovosti do/z kasy.
Změna skladu - otevře okno pro volbu ze seznamu evidovaných skladů. Změnu skladu lze provádět i v průběhu prodeje pro možnost dosazení položek z jiných skladů do jedné účtenky.
Poznámka Pokud se Vám na záložce Položky na skladě nezobrazují všechny skladové položky, zkontrolujte nastavení v agendě Seznam Kas / Nastavení parametrů (Ctrl+3), parametr „Zobrazovat pouze dostupné množství.
Změna kasy - otevře okno pro volbu ze seznamu evidovaných pokladen.
Změna uživatele - otevře okno dialogu pro Přihlášení nové obsluhy programu.
Tip Operace z pásu
karet v hlavní nabídce jsou k dispozici také na záložce OPERACE,
takže jsou dostupné i v případě ručního skrytí pásu karet nebo v celoobrazovkovém
režimu, který nabídku schovává automaticky.
Tiskové sestavy obsahují různé typy pokladních účtenek bez nebo s poplatky a formulář pro vklady a výběry.