Seznam kas slouží k vytvoření a evidenci všech prodejních míst, přes které se bude prodávat. Každá Kasa má vlastní nastavení parametrů chování, připojených periferií, a také nastavení týkající se zaúčtování tržeb, zaokrouhlování účtenek, členění a podobně. Po založení kasy a nastavení základních parametrů ve formuláři doporučujeme věnovat pozornost operacím Nastavení parametrů (Ctrl+3) a Oblíbené položky (Ctrl+4). Poznámka Aktuální stav pokladny, respektive stavy hotovosti či bezhotovostních plateb, naleznete na detailové záložce Způsoby plateb ve sloupci Zůstatek. Než začneme Kasu používat - příprava a úvodní nastavení programu... V této kapitole je souhrnný přehled, jak správně připravit DUEL, resp. modul Maloobchodní prodej k používání. |
Obsah stránky: |
Kasa...
Základní identifikační údaje maloobchodní pokladny – kasy.
Zkratka - identifikační označení kasy. (Nezobrazuje se při tisku účtenky.)
EAN - EAN kód (čárový kód) nepovinná identifikace kasy vhodná při práci se snímači čárového kódu.
Název - název kasy (prodejního místa), který se zobrazuje na vytištěné účtence
Popis - doplňující popis pokladny (nezobrazuje se při tisku účtenky).
Výchozí nastavení účtenky...
Nastavení pro zaúčtování pokladních dokladů – výchozí druhy, skupiny DPH apod.
Dodavatel - údaj z Adresáře firem - identifikace dodavatele.
Doklad - zkratka označení dokladové řady účtenky. S touto dokladovou řadou budou vznikat automaticky generované pohyby položek prodaných na kase. Číslo dokladu pohybu je zároveň číslem samotné účtenky.
Druh
účtování - údaj z číselníku Druhů účtování. Ovlivňuje
kontaci zaúčtování tržby při přenosu do Účetního deníku, respektive
přenosu do Závazků a pohledávek. Implicitně PZJ
- Prodej zboží, zjednodušený doklad.
V režimu daňové evidence je zde Druh
peněžní operace, který ovlivňuje zaúčtování do Peněžního deníku.
Skupina DPH - Obvyklá skupina DPH pro aktuální pokladnu. Její nastavení má vliv na zpracování přiznání k DPH. Implicitně UJ - Uskutečněné tuzemské, zjednodušené doklady.
Skupina mimo DPH - skupina identifikující částku mimo evidenci DPH pro aktuální pokladnu.
Účtování...
Poslední datumy a způsoby zaúčtování dokladů z pokladny.
Poslední přenos - datum posledního přenesení bezhotovostních prodejů do Závazků a pohledávek prostřednictvím operace Ctrl+1 Přenést do ZaP.
Poslední zaúčtování - datum posledního zaúčtování úhrad do Účetního (Peněžního) deníku prostřednictvím operace Ctrl+2 zaúčtovat do ÚD (PD).
Způsob - určuje způsob účtování pokladních dokladů - účtenek. Zda jednotlivě po dokladech (každá účtenka = jeden zápis do deníku) nebo kumulovaně po dnech prodejů (celková tržba jednotlivých způsobů plateb jednoho dne = jeden zápis do deníku).
Členění...
Oddíl Členění obsahuje údaje, pomocí kterých můžeme přiřadit dokladu vztah ke středisku, výkonu a zakázce. Tyto údaje se přenáší mezi agendami až do účetního deníku a umožňují tak tvorbu výběrů, filtrů, sestav a přehledů podle členění.
AU - analytická část účtu pro rozlišení více pokladen, která se bude automaticky doplňovat, pokud je v číselníku Druhy položek nastaveno v části Pokladna „3. Doplnit AU pokladny“.
Středisko – údaj z číselníku, který umožní určit zařazení záznamu ke konkrétnímu středisku.
Výkon - údaj z číselníku, který umožní určit zařazení záznamu ke konkrétnímu výkonu.
Zakázka - údaj z číselníku, který umožní určit zařazení záznamu ke konkrétní zakázce.
Nastavení...
Základní nastavení evidovaného prodejního místa – kasy.
Periferie...
Seznam jednotlivých připojených periferií.
Počítač - název počítače, pro který je daná pokladna nastavená jako výchozí.
Display, Snímač, Pokladna, Zásuvka, Modul - jednotlivé propojené periferie, které jsou přebrány z číselníku Periférií.
Preferovaný sklad...
Volba preferovaného skladu, ze které se bude na této kase prodávat.
Sklad - zkratka označení preferovaného skladu.
Kromě seznamu zpracovávaných dokladů může agenda obsahovat další doplňující údaje, které jsou zobrazeny na tzv. záložkách. Některé záložky slouží k zadání jednoho údaje (např. Poznámka) nebo zobrazují vypočítaný přehled vybraných hodnot.
Tip Přepínání mezi záložkami je možné klávesovou zkratkou Alt+číslo (číslo/diakritické znaky na písmenkové části klávesnice). Tak se přepneme přímo na konkrétní záložku. Cyklické přepínání je pomocí klávesové zkratky Ctrl+Tab
1. Seznam kas
Seznam všech zadaných pokladen. V tabulkové podobě jsou zobrazené evidované údaje.
2. Způsoby plateb
Umožňují definovat používané metody ukončení prodejů pro každou Kasu
individuálně. K dispozici je číselník Způsoby
plateb který je ve výchozím stavu naplněn hotovostní a bezhotovostní
platbou (do číselníku lze přidat neomezený
počet dalších typů plateb (stravenky, cizí měny, úvěr, poukázky apod.),
které lze následně přiřazovat k jednotlivým Kasám a pak dle potřeby upravovat).
Přidávání dalších způsobů plateb ke zvolené Kase se provádí standardně
pomocí operace Přidat položku z menu programu (Ctrl+Insert)
výběrem způsobu platby z číselníku (veškeré způsoby plateb musí být před
přidáním ke konkrétní kase zadány v číselníku).
Pořadí – automaticky přidělované pořadí lze měnit pomocí operace Pořadí způsobů plateb. První 2 způsoby plateb v pořadí budou také zobrazeny v levém panelu v agendě Kasa jako rychlé platby.
Způsob platby - slouží pouze pro identifikaci platby v seznamu. Jelikož není programem hlídána duplicita, zadávejte zkratky s ohledem na přehlednost plateb v seznamu a vaší orientaci při následném přiřazování ke kase.
Název platby – Název platby, který bude zobrazen při tisku účtenky, na tlačítkách rychlé úhrady a v menu agendy Kasa (viz obrázek v Upozornění níže).
Typ platby – Hotovostní či Bezhotovostní ovlivňuje chování programu při zaúčtování tržeb do modulu účetnictví. U bezhotovostních způsobů plateb navíc program nabízí při platbě zadání VS.
Zůstatek – aktuální stav u příslušné platby.
Měna – Měna platby. Bude také prioritně uvedena na dokladech tržeb přenášených do modulu účetnictví.
Kurz – Kurz pro konkrétní platbu. U cizích měn je třeba v případě potřeby ručně aktualizovat. Kurz lze také využít u stravenek evidovaných v Kč tak, že kurzem definujeme nominální hodnotu stravenky, např. 80. Hodnota zadaná v kurzu lišící se od čísla 1 se tiskne na účtenku.
Význam dalších sloupců s vysvětlením možných variant zadání je podrobně popsán v kapitole Způsoby plateb. Tam jsou uvedeny i příklady nastavení nejběžnějších způsobů úhrad.
Poznámka Aktuální
stav pokladny, respektive stavy hotovosti či bezhotovostních plateb, naleznete
na detailové záložce Způsoby plateb ve sloupci Zůstatek.
Upozornění
Důležitou roli v evidenci způsobů plateb hraje jejich pořadí
v seznamu. První dva způsoby plateb
se automaticky přiřazují rychlým tlačítkům
v levém panelu agendy Kasa a také se nastaví
jako operace v menu agendy Kasa! Ostatní
způsoby plateb budou pod tlačítkem a pod ikonou Platby.
a také
Pro změnu pořadí zadaných způsobů plateb je v seznamu kas připravena operace
Pořadí způsobů plateb (Ctrl+6).
3. Vklady a výběry
Údaje na této záložce zobrazují uskutečněné vklady a výběry související s příslušnou pokladnou. Samotné vklady a výběry lze provádět operací Vklad/Výběr přímo v agendě Kasa, Archivu účtenek nebo i zde v Seznamu kas.
4. Poznámka
Zde je možné pořizovat poznámky a komentáře vztahující se k dokladu. Délka textu není omezena. Poznámky je možné kdykoli tisknout.
Tip Doprovodné texty uváděné v dokladech zadáme do záložky Poznámka. K tomuto účelu můžeme použít vazbu do číselníku Volné texty a připravené texty si přeneseme.
5. Text nad
Textový popis, který vystoupí v tiskových sestavách účtenek této kasy nad seznamem položek. Můžeme použít vazbu do číselníku Volné texty a připravené texty si přeneseme.
6. Text pod
Textový popis, který vystoupí v tiskových sestavách účtenek této kasy pod seznamem položek. Můžeme použít vazbu do číselníku Volné texty a připravené texty si přeneseme. Textu je zobrazován na samotném konci účtenky. Hodí se například pro informace zákazníkovi o právě probíhajících akcích nebo jen poděkování za uskutečněný nákup či definování prostoru (odřádkováním) pro razítko.
7. - 11. Záložky pro hardwarové periferie
Prostřednictvím následujících záložek je možné nastavit periferní hardwarová zařízení přímo zde v Seznamu kas. Agendu Periferie je vhodné využívat v provozech s více kasami a shodnými periferiemi. V menších provozech ji není potřeba používat, nastavení skriptů lze provádět jednoduše přímo zde. Pokud bude skript nastaven na obou místech, bude prioritně vykonán skript z agendy Periferie a skript ze seznamu pokladen bude spuštěn jako druhý.
Nastavení se provádí odkazem na existující skript shodně jako v agendě Periferie. Odkaz na skript se zadává jako název existujícího souboru *.vbs nebo *.bat, standardně uloženého ve složce "C:\Users\Public\Documents\Ježek software DUEL\Skripty\". Společně s programem DUEL distribuujeme univerzální skripty, které jsou použitelné pro většinu zásuvek a pokladních displejů. V případě nekompatibility s Vaším zařízením použijte skripty dodávané ke konkrétní periferii. Námi dodávané skripty je potřeba editovat a doplnit příslušné číslo COM portu, které má zařízení přiděleno.
7. Displej
Tato záložka zobrazuje informace o připojené Periferii typu displej. Příklad nastavení pro display (uveďte odkazy na skripty ve tvaru):
ScriptStart=DisplejStartUni.vbs
ScriptZobraz=DisplejZobrazUni.vbs
ScriptCelkem=DisplejCelkemUni.vbs
ScriptAfterClose=DisplejAfterCloseUni.vbs
ScriptStop=DisplejStopUni.vbs
ScriptVklad=DisplejVkladUni.vbs
8. Snímač
Tato záložka zobrazuje základní informace o připojené Periferii typu čtečka čárového kódu.
9. Pokladna
Tato záložka zobrazuje základní informace o připojené Periferii typu registrační pokladna.
10. Zásuvka
Tato záložka zobrazuje základní informace o připojené Periferii typu pokladní zásuvka. Příklad nastavení pro pokladní zásuvku. Na záložku Nastavení uveďte odkaz na skript ve tvaru
Script=OtevriZasuvkuUsbCom.vbs
Tip Některé zásuvky mohou být připojeny k tiskárně účtenek a ne přímo k PC. V tomto případě se o otevření zásuvky stará sama tiskárna. Pro případ potřeby otevřít zásuvku kdykoli v průběhu práce s pokladnou, ne až při uzavření a tisku účtenky, je v agendě Kasa dostupná operace Otevřít zásuvku.
Poznámka Pokud skript pro otevření zásuvky, který je aktuálně používán (např. OtevriZasuvkuUsbCom.vbs) obsahuje řádek if WScript.Arguments.Count >= 1 then LPort = WScript.Arguments.Item(0) je nutné tento řádek ručně smazat.
11. Modul
Tato záložka zobrazuje základní informace o připojené Periferii typu fiskální modul.
12. Vazby
Pomocí záložky Vazby je možné velmi snadno zkontrolovat související doklady v archivu účtenek příslušné kasy nebo ve skladových pohybech vytvořených prodejem na Kase.
Přenést do ZaP (Ctrl+1) - operace slouží k přenosu bezhotovostně hrazených účtenek vybrané kasy do Závazků a Pohledávek. Tam jsou poté účtenky evidovány jako běžné pohledávky a „čekají“ na příchod platby a následné spárování s bankovním výpisem.
Zaúčtovat do ÚD (Ctrl+2) - tato operace sloužící k přenosu účtenek vybrané kasy do Účetního deníku. V režimu daňové evidence je tato operace ve tvaru Zaúčtovat do PD (Ctrl+2). Podle parametrů nastavených v pokladně se použijí nadefinované dokladové řady, druhy účtování resp. druhy peněžních operací a případně se také doplní analytické členění zaúčtování pokladny.
Nastavení parametrů (Ctrl+3) - slouží k individualizaci parametrů chování programu v agendě Kasa. V otevřeném okně si v levé části zvolíme část programu, kterou chceme nastavovat a v pravé části upravujeme konkrétní hodnoty parametrů. Stiskem tlačítek Použít nebo OK změny potvrdíme. Význam parametrů je uveden v samostatné kapitole Nastavení parametrů.
Oblíbené položky (Ctrl+4) - slouží k definici vlastních záložek pro rychlejší práci s agendou Kasa. Záložky oblíbených položek obsahují vlastní seznamy v podobě tlačítek s položkami, operacemi, agendami či sestavami. Zde vytvořené záložky se zobrazují v pravé části agendy Kasa vedle předdefinovaných Položky na skladě a Neuzavřené účtenky.
Poznámka
Díky maximální individualizaci záložek s oblíbenými položkami, která je
podpořena možností nastavení barev pozadí, barev písem či možností doplnění
obrázků a individuálních názvů, se hodí například pro seznamy často se
opakujících položek, akčních položek, sortimentu pro rychlé markování
bez možnosti použití EANu (pečivo, zelenina) apod. Tvorba a nastavení
oblíbených položek je plně v režii uživatele. Následující obrázek vychází
z dat Zkušebního příkladu a ukazuje tři položky z katalogu, tři operace
a dvě tiskové sestavy.
Vklad/Výběr (Ctrl+5) - otevře dialogové okno pro vložení nebo výběr hotovosti do/z pokladny.
Pořadí způsobů plateb (Ctrl+6)
- tato operace slouží ke změně fyzického pořadí jednotlivých způsobů
plateb, které výrazně ovlivňuje chování
agendy Kasa.
Pořadím lze nastavit rychlá funkční tlačítka plateb v agendě Kasa,
kam se přebírají první dva způsoby plateb v pořadí (bez ohledu na
TYP hotovostní/bezhotovostní).
a také
Dále jsou první dvě hotovostní platby přebírány do dialogů pro vrácení
přeplatků (v případě nastavení vracení přeplatků na Nedefinováno).
V pořadí první platba typu „hotovostní“ je také považována za preferovanou
platbu a ovlivňuje chování parametru pro přeplatky Automaticky vracet
preferovaným způsobem.
Tiskové sestavy obsahují přehledy vkladů a výběrů.
Kasa, Periferie, Účtenky, Závazky a pohledávky, Účetní deník