Číselník Doklady
obsahuje seznam označení všech dokladových řad používaných v celém
programu DUEL a jejich nastavení. Číselník slouží k urychlení
pořizování záznamů do účetnictví, jelikož se nám zde naplněné
hodnoty nabízejí do pořizovaného dokladu. Na základě zadaného počátečního stavu a postupného používání
dokladové řady získáme přímo z Dokladů také konečný stav. Pokud
při účtování dodržujeme vazbu mezi dokladovou řadu a účtem, můžeme
i odsud čerpat informace o konečném zůstatku některých účtů (přiřazených
k dokladovým řadám). Pravidla pro značení dokladů
Upozornění SQL server je implicitně nastaven, aby nerozlišoval malá a velká písmena. Proto k odlišení různých dokladových řad použijeme unikátní skupiny znaků, které doklad jednoznačně charakterizují, nedoporučujeme se spolehnout pouze na rozdílnou velikost písmen Doporučení pro značení dokladů Pro různé situace jsou vhodné různé způsoby označování a používání dokladových řad. Připravili jsme pracovní postup, který shrnuje výhody a nevýhody jednotlivých způsobů označování dokladových řad. |
Obsah stránky: |
Doklad...
Základní identifikační údaje dokladové řady. Zkratka vystupuje v ostatních agendách DUELu jako identifikátor.
Zkratka - označení číselné řady (max. 10 znaků). Poslední znak nesmí být numerický!
EAN – kód pro zadání dokladu z číselníku pomocí čtečky čárových kódů.
Název - slovní označení dokladové řady (např. Faktury přijaté).
Platební kalendář - příznak, aby se doklady při použití této řady chovaly jako platební kalendáře.
Aktivní - tímto údajem můžeme odlišit aktivně používané dokladové řady od dokladů, které byly používány v předcházejících letech.
Číslo dokladu a postfix...
Tento oddíl obsahuje údaje, podle kterých bude použitá dokladová řada při použití v agendách a operacích zpracovaná. Jedná se především o číslování.
Aktuální číslo - číslo dokladu, které se použije při následném výběru dokladu z číselníku. Pokud je nastaveno automatické zvyšování čísla, zvýší se toto číslo při každém použití dokladové řady.
Zvyšovat aktuální číslo – nastavení, zda se má při každém použití dokladové řady automaticky navýšit aktuální číslo o 1. U většiny řad je toto nastavení žádoucí, ale například u dokladové řady pro bankovní výpisy nikoli, protože v rámci jednoho výpisu účtujeme více položek. Zvyšovat aktuální číslo musí být zaškrtnuté, pokud chceme dokladovou řadu použít pro EET, aby nedocházelo k duplicitám odesílaných tržeb.
Postfix - další údaj umožňující podrobnější členění použitých dokladů. Můžeme jej použít i k označení aktuálního roku. Rozlišíme tak faktury z různých účetních období, které mají stejné pořadové číslo.
Variabilní symbol...
Parametry pro práci s variabilním symbolem při použití příslušné dokladové řady.
Prefix VS - prefix, který bude automaticky doplněn před variabilní symbol. DOPORUČENÍ: Používejte výhradně numerické označení - např. označení roku (2018), měsíce apod.
Postfix VS - postfix, který bude automaticky doplněn za variabilní symbol. DOPORUČENÍ: Používejte výhradně numerické označení - např. označení roku, měsíce apod.
Nastavení...
Sekce s údaji, které ovlivňují chování programu při použití konkrétní dokladové řady.
Typ - označení typu dokladu (Pohledávka, Závazek nebo Neurčeno). Jedná se o důležitý údaj, který má vliv také na účtování jednotlivých dokladů, jelikož u předpisu a plateb závazků a pohledávek určuje, zda bude přiřazený účet doplněn na stranu MD nebo D.
Účet - účet přiřazený k dokladové řadě se automaticky nabídne při zaúčtování dokladu. Vyplníme jej u těch řad dokladů, které se účtují vždy na stejný účet (banka, pokladna, faktury). Můžeme zde uvést syntetický (SU) či analytický účet (AU). Při zadání SU program doplní příslušnou AU z druhu účtování, pokud je takto nastaven.
Měna - měna, ve které bude doklad účtován. Naplnění tohoto údaje má význam zejména u devizových bankovních účtů a valutových pokladen. U dokladových řad, které chceme používat pro různé měny, nebudeme v číselníku měnu vyplňovat a zadáme ji až při pořízení dokladu (např. faktury, atd.).
Přehled...
Číselné hodnoty, počátečního stavu, obratu a zůstatku dokladové řady pro podvojné účetnictví.
Počáteční stav - zde zadáme počáteční stav dokladové řady, pro kterou má počáteční stav smysl (například pokladní doklady, bankovní výpisy, faktury apod.). Počáteční stav dokladové řady a přiřazeného účtu by měl být shodný.
Obrat – výše obratu dokladové řady, který je do číselníku automaticky napočítáván z dokladů, ve kterých je použita.
Konečný stav - konečný stav financí v řadě dokladů, od data otevření účetních knih. Uvádí se v příslušné měně dokladové řady.
Upozornění!
Nápočet obratu z Účetního deníku do číselníku dokladů se řídí následujícími
pravidly:
1. Když má dokladová řada vyplněnou měnu, napočítává jen to, co je
účtováno v této měně.
2. Když měnu dokladová řada nemá, napočítává se do obratu všechno (ovšem
přepočtené na výchozí měnu z Parametrů firmy).
3. Když je u dokladové řady zadaný účet, napočítává se jen obrat na
tomto účtu (a to se znaménkem dle strany zaúčtování). V případě zadání
pouze "syntetické" části účtu (SU), napočítává se obrat
ze všech jejích analytik (AU).
4. Když dokladová řada nemá účet, obrat se na ni nenapočítává.
Parametry...
Sekce s doplňkovými údaji pro podvojné účetnictví, které ovlivňují chování programu při použití konkrétní dokladové řady.
Účtovat předpis - nastavíme u dokladů, které budeme účtovat do Účetního deníku. U řad dokladů, které se do deníku neúčtují, toto nastavení necháme neaktivní (např. dodací listy a proformafaktury). S tímto parametrem pracují i operace pro automatické účtování, které ho zohledňují.
Zadávat Doklad2 - nastavujeme u dokladových řad, které slouží k platbám (bankovní výpisy, pokladní doklady) a očekávají vyplnění Dokladu 2 (hrazeného dokladu). U dokladů se zaškrtnutým údajem bude kurzor na políčku Doklad 2 zastavovat, jinak ho bude přeskakovat (v obou případech ale s automatickým vyplňováním hodnot).
Zadávat párovací znak - nastavujeme u všech dokladů, které budeme chtít sledovat v sestavách saldokonta (především doklady typu závazek nebo pohledávka). U dokladů se zaškrtnutým údajem bude kurzor na políčku Párovací znak zastavovat, jinak ho bude přeskakovat (v obou případech ale s automatickým vyplňováním hodnoty Párovacího znaku).
Závazky a pohledávky...
Tento oddíl obsahuje údaje, podle kterých se bude použitá dokladová řada chovat vzhledem k EET. Pro takovouto řadu musí být zaškrtnutý příznak Zvyšovat aktuální číslo, aby nedocházelo k duplicitám odesílaných tržeb.
Platební kalendář - příznak, zda je dokladová řada platebním kalendářem.
Se zádržným - příznak, zda se u dokladové řady evidují pozastávky (zádržné).
Tip Číselník obsahující staré neaktivní doklady může být nepřehledný. Můžeme nastavit pro zobrazení implicitní filtr "Aktivní", který potlačí doklady, které již nepoužíváme.
Kromě seznamu zpracovávaných dokladů může agenda obsahovat doplňující údaje, které jsou zobrazeny na tzv. záložkách. Některé záložky slouží k zadání více údajů (např. Položky - faktur, objednávek apod.), některé k zadání jednoho údaje (např. Poznámka), další mohou zobrazovat přehled vypočítaných hodnot.
Tip Přepínání mezi záložkami je možné klávesovou zkratkou Alt+číslo (číslo/diakritické znaky na písmenkové části klávesnice). Tak se přepneme přímo na konkrétní záložku. Cyklické přepínání je pomocí klávesové zkratky Ctrl+Tab resp. Ctrl+Shift+Tab zpětně.
1. Seznam dokladových řad
Seznam všech zadaných dokladových řad. V tabulkové podobě jsou zobrazené nejdůležitější evidované údaje.
2. Vazby
Pomocí záložky Vazby je možné velmi snadno zkontrolovat související doklady v ostatních agendách.
Poznámka Vazba odkazem (skrytým identifikátorem) mezi číselníkem Doklady a souvisejícími agendami (Účetní deník, Závazky a pohledávky) nebo mezi agendami navzájem má tu výhodu, že případná změna označení dokladové řady se automaticky projeví ve všech agendách, kde je tato řada použita. Vazba tak zůstane nepřerušená. Pozor však na již existující vygenerované párovací znaky, ty se samozřejmě při změně dokladové řady nepřegenerují!
Údržba - otevře průvodce opravou nápočtů v číselníku dokladů. Údržba doplní chybějící vazby, přepočítá obraty a nastaví poslední číslo jednotlivých dokladových řad.
Tiskové sestavy obsahují kromě opisu ještě kontrolní sestavy a také specialitu v podobě sestavy Najdi doklad, která pro zadanou zkratku, číslo a postfix najde výskyt takto označeného dokladu ve všech agendách všech modulů programu DUEL. Nabídku všech dostupných sestav otevřeme kliknutím na tlačítko Sestavy v horním pásu karet nebo klávesovou zkratkou Ctrl+P.
Účetní deník, Oprava dokladů, Účtový rozvrh, Druhy účtování, Závazky a pohledávky, Měny, Saldokonto