Zobrazit 

Home > Nápověda programu DUEL - Závazky a pohledávky - Jak pracovat se zálohovými fakturami

Závazky a pohledávky - Jak pracovat se zálohovými fakturami

Aktuální firma | Účetnictví | Aktuální období | Závazky a pohledávky

Obsah | Základní dovednosti | Videonávody | Klávesové zkratky | Rejstřík

Jak pracovat se zálohovými fakturami

Pro program DUEL je připraven metodický postup pořizování jednotlivých dokladů v procesu zálohových plateb a vyúčtování, včetně automatického jejich proúčtování. Aby byl postup v souladu se zákonem o DPH a zároveň s českými účetními standardy, jsou připraveny některé číselníky, které doporučujeme zkontrolovat, případně doplnit. Pro evidenci zálohových faktur je možné použít i vlastní dokladové řady a druhy účtování, pro automatické zúčtování je důležité jejich nastavení:

Účtový rozvrh

Číselník dokladů

Číselník druhů účtování

Skupiny mimo DPH

 

Příklad: Konečná faktura na Kč 24.200 (20.000 + 21 % DPH), zaplacená daňová záloha je na Kč 15.000 včetně DPH.

Řešení v modulu Účetnictví v agendě Závazky a pohledávky (dodavatelské vztahy)

  1. Do agendy Závazky a pohledávky pořídíme nový záznam – proforma fakturu (požadavek na platbu předem). Z číselníku dokladů vybereme řadu „pp“, která je nastavena tak, že se nebude účtovat do deníku. Slouží pouze k evidenci závazku k úhradě bez dopadu na účetnictví. Částku dle našeho příkladu zadáme ve výši 15.000 Kč do údaje Celkem. Ostatní údaje vyplníme obvyklým způsobem.

    D_ZaP_P8_01.png

  2. Proforma fakturu (viz bod 1) dodavateli standardně uhradíme, například hotově.

    Poznámka: Ať už doklad o platbě pořídíme pomocí operace Platba v ZaP, v agendách Pokladna nebo Banka, vždy program v procesu úhrady proforma faktury (nebo následně daňové zálohy) vyprázdní údaj Pár.znak. To znamená, že tyto doklady budou následně nabídnuty k proúčtování (viz bod 5).

    D_ZaP_P8_02.png

    Těchto „zálohových plateb“ může být v čase několik, při pořízení budeme vždy postupovat stejným způsobem (viz bod 1 a 2).

    U některých plnění následně obdržíme od dodavatele vyúčtování neboli konečnou fakturu. V takovém případě budeme pokračovat až bodem 6. Pokud se jedná o plnění, na které se vztahuje povinnost vystavit daňový doklad na přijatou platbu, ale ještě nedošlo k jeho uskutečnění, pokračujeme bodem 3.

  3. Přijatý daňový doklad, který nám dodavatel vystaví a zašle na základě přijaté platby (viz bod 2) na 15.000 Kč vč. DPH zaevidujeme do agendy Závazky a pohledávky s připravenou dokladovou řadu „zp“, s druhem účtování DZFD a vyplněnou tabulkou DPH. Datem DPH bude den, kdy jsme daňový doklad obdrželi. Datem UZP pak den, kdy dodavatel obdržel platbu proforma faktury. Ostatní údaje zadáme obvyklým způsobem.

    D_ZaP_P8_03.png

  4. Přijatý daňový doklad zaúčtujeme do deníku. Program při zaúčtování dokladů souvisejících s procesem zálohových plateb vyprázdní údaj Pár.znak. To znamená, že tyto doklady budou následně nabídnuty k proúčtování.

    D_ZaP_P8_04.png

  5. Po zaúčtování daňového dokladu evidujeme vůči dodavateli závazek, který byl však uhrazen předem (viz bod 2). Proto je nutné provést interní zúčtování platby proforma faktury s tímto daňovým dokladem v částce 15.000 Kč. Na daňové zálohové faktuře (viz bod 3) v Závazcích a pohledávkách vyvoláme operaci Zálohy a vybereme příslušný doklad k proúčtování (úhradu proforma faktury).

    D_ZaP_P8_05.png

    Po stisku tlačítka Pokračovat program vygeneruje účetní doklad, který odúčtuje předepsaný závazek. V tomto dokladu však program Párovací znak doplní, aby vyrovnal závazek nejen účetně, ale také z pohledu Saldokonta.

    D_ZaP_P8_06.png

  6. Posledním dokladem, který nám dodavatel zašle, je vyúčtování zálohových plateb, tzv. konečná faktura. Doplatek po odečtu předem zaplacené zálohy od celkové výše plnění činí v našem příkladu 7.604 Kč + 1.596,84 DPH a k úhradě zbyde 9.200,84 Kč. Fakturu zaevidujeme běžným způsobem do agendy Závazky a pohledávky. V tabulce DPH kromě zbývajícího základu daně a DPH vyplníme navíc skupinu mimo DPH označením „ZZZ“ z číselníku a částkou Kč 12.396,-, která odpovídá základu zaplacené a již zdaněné zálohy.

    D_ZaP_P8_07.png

  7. Konečnou fakturu zaúčtujeme do deníku.

    D_ZaP_P8_08.png

  8. Po zaúčtování konečné faktury máme předepsaný závazek vůči dodavateli v plné výši, bez ohledu na zaplacenou zálohu. Proto je nutné provést interní zúčtování daňového dokladu na platbu s konečnou fakturou na částku Kč 15.000,-. Na konečné faktuře (viz bod 6) v Závazcích a pohledávkách vyvoláme operaci Zálohy a vybereme příslušný doklad k proúčtování (daňový doklad na platbu proforma faktury).
    D_ZaP_P8_09.png

    Upozornění: V parametrech operace Zálohy je v tuto chvíli automaticky zaškrtnuté nastavení: DPH na daňovém dokladu je počítáno z rozdílu základů daně. Dříve se konečný daňový doklad vystavoval na výši celkového plnění a pak v následném proúčtování se zálohami bylo účtováno také o DPH (na faktuře byly zobrazeny 3 tabulky DPH – za celé plnění, daňový doklad na platbu a doplatek). Toto nastavení by v tu dobu bylo neaktivní. Nyní tato povinnost dle zákona o DPH neplatí a daňová tabulka na konečné faktuře obsahuje pouze zbývající základ daně a DPH.

    Po stisku tlačítka Pokračovat program vygeneruje účetní doklad, který odúčtuje předepsaný závazek.

    D_ZaP_P8_10.png

  9. Doplatek konečné faktury (viz bod 6) dodavateli ve výši 9.200,84 zaplatíme běžným způsobem a platbu zaúčtujeme do deníku.

  10. Po dokončení bodu 9 se bude jevit konečná fakturace zcela zaplacená a všechny dílčí doklady jako vyrovnané.

Upozornění  Pokud sledujete Saldokontem i účet 314xxx, doporučujeme u automaticky generovaného proúčtovacího dokladu viz bod 6. (proúčtování platby proformafaktury s daňovým dokladem na přijatou platbu) ručně opravit párovací znak označením konečné vyúčtovací faktury. (Obvykle bude u tohoto interního dokladu vyplněn párovací znak hodnotou označující daňovou zálohu - doklad na přijatou platbu. )

Ostatní pracovní postupy

  1. Jak evidovat neuhrazené závazky a pohledávky předešlých let.

  2. Jak pořídit fakturu došlou (závazek).

  3. Jak pořídit fakturu vystavenou (pohledávka).

  4. Zaúčtování závazků a pohledávek.

  5. Jak zjistit aktuální stav dokladu.

  6. Jak vytvořit dobropis.

  7. Jak vytvořit vrubopis.

  8. Jak pracovat se zálohovými fakturami.

  9. Jak zaplatit závazek nebo pohledávku.

  10. Jak vytvořit vzájemný zápočet.

  11. Haléřové vyrovnání.

  12. Kurzové rozdíly.

  13. Přecenění neuhrazených závazků a pohledávek k datu.

  14. RPDP v závazcích a pohledávkách.

  15. Jak na Platební kalendář.

  16. Import do Zap ze souboru.

Související témata

Závazky a pohledávky