Agenda Příjemky je určena k pořízení příjmu položek na sklad. Pořízení příjemky je podporováno číselníky Dokladů, Firem, Skladů a Položek. V rámci pořízení jedné příjemky rozhodujeme u každé položky o tom, na jaký sklad bude přijata. Příjemku lze provádět na více skladů, po zadání položek a provedení operace Uzavřít jsou vygenerovány příslušné skladové pohyby. |
Obsah stránky: |
Příjemka...
Informace o samotné příjemce – datum přijetí na sklad, doklad a dodavatel.
Datum - datum pořízení příjemky (datum, ke kterému budou vygenerovány skladové pohyby). Pro zadávání můžeme využít podporu editoru pro datum.
Doklad - označení dokladové řady příjemky, číslo a případně postfix. Dokladová řada musí být uvedena v číselníku Doklady.
Číslo dokladu - pořadové číslo v rámci dokladové řady (může být nastaveno jeho automatické zvyšování).
Postfix dokladu - doplňkový údaj k pořizovanému číslu, většinou letopočet (např. 2011, 2012), který odlišuje stejná čísla dokladů z různých období.
Dodavatel - zkratka označení dodavatele z Adresáře firem.
Popis - popis příjemky. Lze doplnit i libovolný text z číselníku Texty popisů.
Faktura...
Část týkající se informací o samotné faktuře – vyplňujeme tehdy, pokud fakturu chceme automaticky přenést do agendy Závazky a pohledávky.
Vystavení - datum vystavení faktury. Pro zadávání můžeme využít podporu editoru pro datum.
Splatnost - datum splatnosti faktury. Pro zadávání můžeme využít podporu editoru pro datum.
Doklad - označení dokladové řady faktury, která charakterizuje zápis v účetnictví, číslo a případně postfix.
Číslo dokladu - pořadové číslo v rámci přijatých faktur.
Postfix dokladu - doplňkový údaj k pořizovanému číslu, většinou letopočet (např. 2011, 2012), který odlišuje stejná čísla dokladů z různých období.
Párovací znak - automaticky generovaný údaj sloužící pro saldokonto (uplatní se až po zaúčtování do deníku).
Bankovní účet a kód banky - bankovní účet, na který má být poukázána platba – jedná se o účet dodavatele.
Variabilní symbol – variabilní symbol, u došlého dokladu se vyplňuje číslo, pod kterým jej vystavil dodavatel.
Další symbol – další symbol, může sloužit pro uvedení dalších souvisejících dokladů (např. příjemky na sklad nebo výdejky ze skladu).
Konstantní symbol – údaj z číselníku Konstantních symbolů.
Druh účtování - údaj z číselníku Druhů účtování. Ovlivňuje kontaci při zaúčtování a plnění údaje Skupina DPH.
Měna - údaj z číselníku Měny. Rozhoduje, zda se doklad bude zpracovávat jako "cizoměnový".
Kurz - hodnota kurzu cizí měny vzhledem ke Kč.
Tabulka DPH...
V části Tabulka DPH uvádíme datum, kdy se nám faktura projeví v daňovém přiznání (po přenosu do ÚD), skupinu DPH, která nám určuje konkrétní řádek v daňovém přiznání a samy se napočítávají částky z položek faktury.
Datum DPH - datum, ve kterém se zdanitelné plnění promítne do daňového přiznání, resp. datum, ke kterému se mají použít sazby DPH. Vyplňuje se pouze u daňových dokladů.
Skupina DPH - označení skupiny DPH z číselníku Skupiny DPH, která ovlivňuje naplnění příslušného řádku v daňovém přiznán.
Datum UZP - datum skutečného uskutečnění zdanitelného plnění.
Ceny s daní - příznak, zda fakturované položky zadáváme v cenách včetně daně.
Bez daně, DPH a Celkem pro částky z položek příjemky.
K úhradě - celková částka za celý doklad.
Tip Program umožňuje plátcům DPH zadávání cen s i bez DPH. Je-li v dokladu zaškrtnuto Ceny s daní, program považuje zadané jednotkové ceny za ceny s daní. Výpočet DPH pak probíhá v souladu se zákonem o DPH "shora" pomocí zaokrouhleného koeficientu. V opačném případě program považuje zadané jednotkové ceny za ceny bez daně a výpočet DPH probíhá "zdola" odpovídajícím procentem sazby.
Intrastat...
V sekci Intrastat lze při sledování zadat požadované hodnoty evidovaných údajů. Tuto část vyplňujeme pouze tehdy, pokud doklad sledujeme ve výkazu Intrastat.
Intrastat - příznak, zda se má tento doklad zahrnout do výkazu pro Intrastat (Zpracování intrastatu). Aby bylo možné editovat následující údaje, musí být příznak Intrastat zatrhnut.
Hmotnost (kg) - automaticky napočítávaná celková hmotnost přijímaných položek.
Transakce - údaj z číselníku pro kód transakce Intrastatu.
Dodací podmínky - údaj z číselníku pro dodací podmínky Intrastatu.
Druh dopravy - údaj z číselníku pro dopravu Intrastatu.
Zvláštní pohyb - údaj z číselníku pro zvláštní pohyby Intrastatu.
Členění...
Oddíl Členění obsahuje údaje, pomocí kterých můžeme přiřadit dokladu vztah ke středisku, výkonu a zakázce. Tyto údaje se přenáší mezi agendami až do účetního deníku a umožňují tak tvorbu výběrů, filtrů, sestav a přehledů podle členění.
Aktuální stav...
Aktuální stav daného dokladu – zda je již přenesen do agendy ZaP, Účetní deník a zda je uzavřen. (V případě zaokrouhlení nám až operace Uzavřít vygeneruje příslušnou položku příjemky o zaokrouhlení).
V ZaP - informace o tom, zda údaje týkající se došlé faktury byly přeneseny do agendy Závazky a Pohledávky.
V deníku - informace o tom, zda byla příjemka přenesena do agendy Účetní deník.
Uzavřen - příznak, zda byl doklad uzavřen. Uzavřením dokladu dojde k vygenerování skladových pohybů a tím tedy i k samotnému pohybu na skladě.
Kromě seznamu zpracovávaných dokladů může agenda obsahovat doplňující údaje, které jsou zobrazeny na tzv. záložkách. Některé záložky slouží k zadání více údajů (např. Položky - faktur, objednávek apod.), některé k zadání jednoho údaje (např. Poznámka), další mohou zobrazovat přehled vypočítaných hodnot.
Tip Přepínání mezi záložkami je možné klávesovou zkratkou Alt+číslo (číslo/diakritické znaky na písmenkové části klávesnice). Tak se přepneme přímo na konkrétní záložku. Cyklické přepínání je pomocí klávesové zkratky Ctrl+Tab resp. Ctrl+Shift+Tab zpětně.
1. Seznam příjemek
Seznam všech zadaných dokladů. V tabulkové podobě jsou zobrazené evidované údaje.
2. Položky
Evidence položek v aktuálním dokladu. Podle zadaných cen jsou počítány hodnoty do hlavičky (hlavního formuláře).
Přepneme se na záložku 2. Položky.
Začneme zadávat nové položky příjemky.
Z číselníku vybereme Sklad, na který bude položka přijata.
Z číselníku vybereme Položku, program doplní její Název.
U položek, u kterých je nastaveno sledování šarží nebo výrobních čísel, se kurzor zastaví na tomto údaji, abychom ho mohli zadat.
!!! Položky s výrobními čísly zadáváme po jedné a ke každé zadáváme její číslo.
Zadáme Množství, nabídnutou Cenu za jednotku upravíme dle skutečnosti, program dopočítá cenu Celkem.
Vybereme Sazbu DPH.
Převezmeme Pohyb (použije se pro účtování pohybu).
U jednotlivých položek můžeme evidovat Středisko, Výkon i Zakázku a také doplnit Popis.
Nový záznam uložíme.
3. RPDP
Záložka RPDP slouží pro evidenci doprovodných údajů pro doklad v režimu přenesení daňové povinnosti. Na tuto záložku jsou automaticky přebírány hodnoty z položek. Pokud zadáváme doklad v RPDP, zvolíme pro pořizování položek faktury pohled RPDP a zadáváme/potvrzujeme Kód pro evidenci RPDP. Zadané hodnoty se použijí při Zpracování DPH - RPDP.
4. Poznámka
Zde je možné pořizovat poznámky a komentáře vztahující se k dokladu. Délka textu není omezena. Poznámky je možné kdykoli tisknout.
Tip Doprovodné volné texty uváděné v dokladech zadáme do záložky Poznámka. K tomuto účelu můžeme použít vazbu do číselníku Volné texty (odskok přes Ctrl+NumPlus) a připravené texty si pomocí Ctrl+Enter přeneseme. Pomocí Ctrl+Shift+Enter nový text připojíme za text stávající.
5. Vazby
Pomocí záložky Vazby je možné velmi snadno zkontrolovat související doklady v ostatních agendách.
6. Dokumenty
Na záložce Dokumenty ze evidovat libovolné dokumenty v souborové podobě, které se týkají aktuálního záznamu.
7. Média
Záložka Média umožňuje připojit libovolné obrázky či soubory s jiným obsahem. První v pořadí se zobrazí ve formuláři.
Uzavřít (Ctrl+1) - tato operace uzavře doklad. Uzavření dokladu vygeneruje příslušné skladové pohyby a tím tedy ovlivní stav skladu. Uzavřený doklad není možné editovat.
!!! Při uzavření dokladu dochází k rozpuštění cen neskladových položek (doprava apod.) zadaných u dokladu v poměru k cenám přijímaných položek. Současně je zohledňován sklad, na který jsou položky přijímány, aby byl zajištěn korektní výpočet skladové ceny.
Otevřít (Ctrl+2) - tato operace otevře doklad. Otevření dokladu smažu příslušné skladové pohyby a tím tedy ovlivní stav skladu. Otevřený doklad je možné editovat. Doklad, který má již vazbu na účetnictví (je tedy přenesen do agendy Účetní deník nebo Závazky a pohledávky) otevřít nelze. Pro otevření a následnou editaci záznamu je nutné související doklady smazat v modulu Účetnictví.
!!! Otevření je možné pouze v případě, že doklad nespadá do období, ve kterém byla provedena uzávěrka (datová nebo účetní) nebo zaúčtování skladu. Zároveň nesmí být doklad přenesen do Závazků a pohledávek ani do Účetního deníku.
Přenést do ZaP (Ctrl+3) - přenese informace o došlé faktuře do agendy Závazky a Pohledávky. Přenos reaguje na záznamy aktuální, vybrané, filtrované nebo všechny nepřenesené a uzavřené.
Zaúčtovat do ÚD (Ctrl+4) - přenese informace o došlé faktuře do agendy Účetní deník. Přenos reaguje na záznamy aktuální, vybrané, filtrované nebo všechny nepřenesené a uzavřené.
Fakturace (Ctrl+5) - otevře dialogové okno pro přenos příjemky do agendy Fakturace – Sklad. Aby bylo možné příjemku přenést, musí být uzavřena.
Skladové operace - otevře dialogové okno pro přenos příjemky do agendy Skladové operace. Aby bylo možné příjemku přenést, musí být uzavřena.
Přepočet měny (Ctrl+6) - otevře průvodce pro změnu měny. Aby bylo možné provést přepočet dokladu na jinou měnu, příjemka musí být otevřena.
Pořadí položek (Ctrl+7) - otevře průvodce pro změnu pořadí položek. Aby bylo možné pořadí změnit, musí být příjemka otevřena a samozřejmě musí obsahovat více, než jednu položku.
Kopie (Ctrl+8) - vytvoří kopii dokladu – tedy shodný doklad. V novém dokladu je automaticky změněno pouze číslo dokladové řady na číslo aktuální ve chvíli tvorby kopie a zároveň na novém dokladu stojí kurzor.
Kumulace položek (Ctrl+9) - sloučí stejné položky příjemky do jednoho řádku. Aby ke sloučení došlo, musí mít položky stejné označení, sklad, jednotku a cenu za měrnou jednotku. Kumulaci lze provést pouze na dosud neuzavřeném dokladu.
Jak pořídit příjemku s fakturou došlou (rozšířené pořízení).
Jak do příjemky zahrnout neskladové položky (rozpočet do cen).
Jak zadat doklad, který obsahuje sazby pro výpočet DPH z jiného data než je DUZP.
Tiskové sestavy obsahují seznamy a samozřejmě formuláře příjemek. Samostatnou skupinu tvoří tiskové sestavy se zobrazením poplatků. Na uzavřených dokladech je v cenách zohledněno rozpuštění případných neskladových položek.
Závazky a pohledávky, Účetní deník, Doklady, Seznam skladů, Seznam položek, Skladové pohyby