Nepřítomnosti

Aktuální firma | Mzdy | Agendy | Nepřítomnosti

Obsah | Základní dovednosti | Videonávody | Klávesové zkratky | Rejstřík

D_nepritomnosti.png

K čemu agenda slouží?

Agenda Nepřítomnosti slouží k evidenci všech nepřítomností zaměstnance z důvodu překážek na straně zaměstnance nebo na straně zaměstnavatele. Agenda je přizpůsobena jednoduchému zadávání a ve mzdě poté již není nutné cokoli doplnit – měsíční mzdu lze tedy vygenerovat zcela automaticky.

V agendě Parametry firmy v sekci Mzdy nastavíme, zda chceme stahovat e-neschopenky (z XML souboru nebo automatickým aparátem z ČSSZ) nebo zda je budeme pořizovat ručně.

Obsah stránky:

Jak to celé funguje?

Pro každou nepřítomnost zadáme datum začátku a z připraveného číselníku vybereme vhodný Druh nepřítomnosti, datum ukončení plníme až ve chvíli, kdy je nepřítomnost skutečně ukončena (např. DPN trvající přes měsíc bude mít datum začátku v jiném měsíci, než je datum ukončení – určitě DPN nerozdělujeme na dvě).

Kalendářní i pracovní dny nepřítomnosti a případné náhrady vypočte program vždy z pohledu aktuálního mzdového období a týdennímu úvazku z Personalistiky. Vypočtené hodnoty je možné ručně upravit, takže můžeme podchytit i nepravidelnou pracovní dobu nebo turnusy. Při uzávěrce vznikne záznam v rekapitulaci a formulář je přepočten na nové období.

toppage.gif Začátek stránky

Jak s agendou pracovat?

Poznámka V okamžiku uložení nepřítomnosti je prováděna kontrola, zda nedošlo k překročení tzv. ochranné lhůty. V případě, že tato skutečnost nastane, je zobrazeno varování W847: Nepřítomnost po ukončení pracovního poměru a vypršení ochranné lhůty. Pokud zadáváme nepřítomnost po ukončení pracovního poměru zaměstnance a ochranná lhůta ještě nevypršela, zobrazí se varování W849: Nepřítomnost v ochranné lhůtě po skončení pracovního poměru. Počet dní ochranné lhůty je evidován v číselníku Kategorie pracovních poměrů. Uvedená varování jsou informativního charakteru, pokud s nimi souhlasíme, můžeme pokračovat dál v práci.

Zároveň je prováděna kontrola, zda již existuje zpracovaná měsíční mzda pro období, do kterého pořizovaná nepřítomnost spadá. V tomto případě je nutné údaje z nepřítomnosti do již zpracované mzdy promítnout.

  

Nepřítomnost

Nepřítomnost

Neschopenka - doplňující informace k nepřítomnosti.

Rozsah - časový rozsah nepřítomnosti - datumy a hodiny

Tip  Pokud zaměstnanec čerpá půl dne dovolené, zapíšeme počet hodin nepřítomnosti buď do údaje „Začátek hodiny“ nebo do „Konec hodiny“, nikoli do obou údajů.

Rozpis - přehled v kalendářních resp. pracovních dnech a svátcích - počty dní a hodin.

Náhrady / Dávky - údaje pro výpočet náhrad nebo dávek.

Snížení - údaje o případném snížení nároku na náhradu.

Zvýšení - údaje o případném zvýšení nároku na náhradu.

Příloha k žádosti o dávku...

Parametry pro tiskopis Příloha k žádosti o dávku.

D_nepritomnosti_formular_FP.png

Příloha k žádost o dávku - strana 1

Příloha k žádost o dávku - strana 2

Další sdělení a kontakt

Údaje se přebírají z poslední uložené nepřítomnosti.

Hlášení zaměstnavatele...

Parametry pro tiskopis Hlášení zaměstnavatele při ukončení pracovní neschopnosti.

D_nepritomnosti_formular_FH.png

Hlášení zaměstnavatele při ukončení pracovní neschopnosti

toppage.gif Začátek stránky

Záložky agendy

 
D_nepritomnosti_zalozky.png

Kromě seznamu zpracovávaných dokladů může agenda obsahovat doplňující údaje, které jsou zobrazeny na tzv. záložkách. Některé záložky slouží k zadání více údajů (např. Položky - faktur, objednávek apod.), některé k zadání jednoho údaje (např. Poznámka), další mohou zobrazovat přehled vypočítaných hodnot.

Tip Přepínání mezi záložkami je možné klávesovou zkratkou Alt+číslo (číslo/diakritické znaky na písmenkové části klávesnice). Tak se přepneme přímo na konkrétní záložku. Cyklické přepínání je pomocí klávesové zkratky Ctrl+Tab resp. Ctrl+Shift+Tab zpětně.

Seznam nepřítomností

Seznam všech zadaných nepřítomností pro aktuální mzdové období. Pro seznam všech dosud pořízených nepřítomností je nutné vypnout filtr „Aktuální“.. V tabulkové podobě jsou zobrazené evidované údaje.

Rekapitulace

Obsahuje údaje evidované pro aktuální neukončenou nepřítomnost, pokud vznikla v předchozích mzdových obdobích. V jednotlivých detailech jsou uloženy hodnoty pro každé jednotlivé minulé mzdové období a pro celkové výpočty se "spojí" s aktuální evidencí na záložce č.1.

Náhrady za DPN

Záložka, která slouží ke grafickému tabulkovému zobrazení případných výplat náhrad za nepřítomnosti. Tabulka odpovídá strukturou a hodnotami aktuální legislativě a zobrazuje jednotlivá pásma, vyměřovací základy, redukované vyměřovací základy, denní dávky a celkové součty po pásmech a celkem. Zde evidovaná částka celkem se přenáší do měsíčních mezd.

E-přílohy

Soubory, které jsou k aktuální nepřítomnosti načtené operací Načíst E-přílohu a budou součástí XML datové věty Příloha k žádost o dávku.

Vazby

Pomocí záložky Vazby je možné velmi snadno zkontrolovat související záznamy v eNeschopenkách, které se do aktuální nepřítomnosti promítly.

Dokumenty

Na záložce Dokumenty ze evidovat libovolné dokumenty v souborové podobě, které se týkají aktuálního záznamu.

Média

Záložka Média umožňuje připojit libovolné obrázky či soubory s jiným obsahem. První v pořadí se zobrazí ve formuláři.

toppage.gif Začátek stránky

Operace

Import nepřítomností ze souboru

D_Nepritomnosti_Prenosy_dat.png

toppage.gif Začátek stránky

Pracovní postupy

  1. eNeschopenky (nastavení, import).

  2. Jak zaevidovat dovolenou.

  3. Jak zaevidovat nemoc.

  4. Jak zaevidovat mateřskou a rodičovskou dovolenou.

  5. Jak zaevidovat ošetřovné (OČR).

  6. Jak zaevidovat pracovní úraz.

  7. Jak zaevidovat neplacené volno.

  8. Jak pracovat s nepřítomnosti přecházejícími z měsíce do měsíce.

  9. Jak posunout výplatu náhrad za DPN do následujícího měsíce.

  10. Jak zpracovávat nepřítomnosti hromadně.

  11. Jak se počítá náhrada za DPN.

toppage.gif Začátek stránky

Související témata

Druhy nepřítomností, Docházka, Měsíční mzdy, eNeschopenky

toppage.gif Začátek stránky