Evidence dětí
Vyživované děti zaměstnance evidujeme na záložce 4. Děti, kde klávesou Ins (nebo volbou z horního pásu karet - Nová položka/ Děti) doplníme jednotlivé děti. Kromě samotné "evidence dětí" slouží zadané údaje jako vstupní hodnoty pro výpočet daňového zvýhodnění v měsíčních mzdách, resp. v ročním vyúčtování daně.
Klíčem pro správné uplatnění daňového zvýhodnění v programu DUEL je přesná evidence dětí a tzv. „limity“ určující maximální počet dětí, které si smí zaměstnanec uplatnit.
Každé dítě, za které má být uplatněno daňové
zvýhodnění, evidujeme na záložce 4.
Děti u souvisejícího zaměstnance (respektive jeho pracovního
poměru) v agendě Personalistika.
Důležitá je přesná evidence skutečností, tedy zadané jméno a příjmení, rodné číslo, datum narození, stav ZTP/P a především "Datum od" kdy a "Datum do" kdy má být dítě do výpočtu daňového zvýhodnění zaměstnance započítáváno.
Poznámka Nevyplněné "Datum od" nebo "Datum do" záznam dítěte ze zpracování nevylučuje! Není-li tedy vyplněn například "Datum do" má se za to, že evidovaná skutečnost aktuálně trvá.
Každou změnu skutečnosti související s obdobím uplatňování dítěte nebo změně stavu ZTP/P zadáme vždy jako nový řádek s "Datem od" rovným změně skutečnosti. Nesmíme však zapomenout u předešlého stavu/záznamu ukončit jeho platnost vyplněním "Datumu do".
Nastavení limitů uplatňování daňového zvýhodnění
Od 1. 1. 2015 byl zaveden termín „uplatnit
daňové zvýhodnění ve výši na 1. dítě, 2. dítě a 3. a každé další dítě“.
Tím byla nepřímo stanovena tři pásma, přičemž daňové zvýhodnění za
každé z těchto pásem je v jiné výši. Z uvedeného zároveň vyplývá,
že do jednotlivých pásem smí být zařazen pouze přesně určený počet
dětí. V programu DUEL tomuto nastavení souhrnně říkáme limity pro
uplatňování daňového zvýhodnění.
Pro zjištění osobních limitů každého zaměstnance
musíme vycházet z Prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob
ze závislé činnosti, z Potvrzení zaměstnavatele druhého z poplatníků
pro uplatnění nároku na daňové zvýhodnění a z maximálně povolených
hodnot pro každé pásmo, které samozřejmě nesmí být překročeny. Osobní
limit povoleného počtu dětí v jednotlivých pásmech se nastavuje u
příslušné personální karty na záložce „Daň z příjmů“ v sekci „Daňové
zvýhodnění (§35c)“ v agendě Personalistika.
Výsledkem může být např. situace, že zaměstnanec se čtyřmi dětmi si nesmí uplatňovat daňové zvýhodnění ve výši na 2. dítě, protože si daňové zvýhodnění ve výši na 2. dítě bude uplatňovat jeho manželka. Zaměstnanec si tak bude smět uplatnit daňové zvýhodnění ve výši na 1. a ve výši na 3. a každé další dítě. Pokud tedy přihlédneme k tomu, že v 1. pásmu smí být uplatněno jedno dítě, ve druhém pásmu také jedno dítě a třetí pásmo je neomezené (legislativně určený stav k 1. 1. 2015), je zřejmé, že při správném nastavení osobních limitů (1 / 0 / 99) poplatníkovi program DUEL automaticky jedno z jeho dětí zahrne do prvního pásma a dvě další děti až do třetího pásma.
Uplatnění daňového zvýhodnění v Měsíčních mzdách
Při správné evidenci dětí a dobře nastavených limitů není třeba do měsíčních mezd v souvislosti s výpočtem uplatňování daňového zvýhodnění nijak zasahovat. Program se o vše postará sám.
Na základě zpracovávaného mzdového období program vybere dle datumů uplatňování související děti z evidence dětí a dle pevně daného klíče a nastavených limitů v personální kartě je rozřadí do jednotlivých pásem. Počty dětí v pásmech pak už jen program vynásobí stanovenými částkami daňového zvýhodnění připadající na jedno dítě na jeden měsíc daného pásma.
Děti se rozřazují dle data narození a rodného čísla, přičemž děti ve stavu ZTP/P se ve stejném pořadí uplatňují až jako poslední. Důvodem je optimalizace daňového zvýhodnění.
Tip Pořadí uplatňování lze uživatelsky měnit a to pomocí shodně nazvaného sloupce v evidenci dětí. Protože se jedná o speciální případy použití, zmiňovaný sloupec "Pořadí" je v evidenci dětí ve výchozím stavu skrytý. Rozložení sloupců můžeme změnit úpravou pohledu.
Výsledek uplatnění daňového zvýhodnění je
viditelný na záložce 10. Daň a exekuce při běžném zpracování Měsíčních
mezd.
V případě, že děti u zaměstnance z jakéhokoli důvodu neevidujeme, nebo evidence není aktualizovaná, můžeme v měsíční mzdě výsledek uplatnění daňového zvýhodnění kompletně nastavit ručně. Zadané hodnoty počtu dětí v pásmech jsou vždy "křížem" kontrolovány proti osobním i maximálním limitům.
Uplatnění daňového zvýhodnění v ročním vyúčtování daně
Důslednou evidencí dětí a jejich změn v průběhu zdaňovacího období si i pro roční výpočet zajistíme plně automatizované zpracování, a to včetně rekapitulace historie uplatňování daňového zvýhodnění na každé dítě pro potřeby tiskopisu "Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti".
Počty měsíců uplatňování daňového zvýhodnění v ročním výpočtu daně vychází již z "rozpásmovaných" uložených hodnot v Měsíčních mzdách. Celková částka daňového zvýhodnění je součtem násobků zjištěných počtů měsíců v pásmech a stanovené částky daňového zvýhodnění připadající na jedno dítě na jeden měsíc každého pásma.
Automatické uplatnění daňového zvýhodnění v agendě Vyúčtování daně probíhá v rámci operace Naplnění. V případě ručního pořízení vyúčtování daně zaměstnance je třeba samozřejmě zajistit i ruční doplnění hodnot souvisejících s daňovým zvýhodněním.
Klíčové tiskopisy, ve kterých se setkáme s pásmy daňového zvýhodnění
Potvrzení druhého z poplatníků
pro uplatnění nároku na daňové zvýhodnění (agenda Personalistika)
Pokud nechceme, aby některé z platných evidovaných dětí vystupovalo
na této sestavě, zadáme k němu do pole Popis (na první pozici zleva)
znaménko "–" mínus nebo slovo "nevyživované".
Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti (agenda Vyúčtování daně)
Ostatní pracovní postupy
Odchod na rodičovskou dovolenou a následný návrat (jednotlivé kroky, nezbytné tisky).
Evidence dětí.
Ukončení pracovního poměru (jednotlivé kroky, nezbytné tisky a exporty).
Související témata